Fængslet oliemilliardær genstand for fup-mails

Den fængslede russiske oliemilliardær Mikhail Khodorkovsky er nu blevet det seneste kort, som internetsvindlere benytter i forsøg på at lokke penge ud af internetbrugere.

Internetsvindlere er ikke blege for at udnytte aktuelle begivenheder i deres forsøg på at lokke penge, kontonumre eller andre værdier ud af internetbrugere, der falder for løfterne om lettjente penge.

Det seneste eksempel er en stime af nye såkaldte Nigeria-breve, som slår plat på den fængslede russiske oliemilliardær Mikhail Khodorkovsky.

Det oplyser antivirusfirmaet Sophos.

- Først så vi svindlerne sende e-mails om Khodorkovsky på russisk, men nu har de bredt sig til at sende dem ud i hele verden på engelsk. Omtalen af hans sag har gjort den til et oplagt mål for internetsvindlere, siger chefkonsulent Graham Cluley fra Sophos.

Opskriften er den samme som for de fleste andre Nigeria-breve, som har fået navn efter landet på grund af de talrige svindelforsøg, der udspringer derfra.

I det aktuelle tilfælde drejer det sig om Mikhail Khodorkovsky, som var blandt de rigeste mænd i Rusland og direktør for olieselskabet Yukos, indtil han blev fængslet for blandt andet skattesvindel.

Flere observatører har dog den opfattelse, at fængslingen udspringer i Mikhail Khodorkovskys økonomiske støtte til den russiske præsident Vladimir Putins politiske rivaler.

Denne historie er som skabt til svindelbreve, der typisk handler om indefrosne midler på grund af fængsling eller politisk uro. Svindlerne beder derfor om hjælp til at få frigivet pengene via en overførsel til udlandet.

Mens baggrunden i dette tilfælde er reel nok, så har svindlerne ingen forbindelse til Mikhail Khodorkovskys indefrosne formue og er kun ude på at lokke penge ud af ofrene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS