Microsoft skal tale sin sag i EU til april

Microsoft skal fremlægge selskabets synspunkter i den store anti-monopolsag, som EU kører mod selskabet til april. Det sker, efter Microsoft har anket en tidligere afgørelse om milliardbod.

I sidste øjeblik har Microsoft fået lov til at fremlægge sin anke mod den milliard-bøde, som selskabet blev idømt af EU-Kommissionen i marts 2004.

Det kommer til at ske på en høring, der vil finde sted i dagene 24. til 28 april i EU's næsthøjeste domstol CFI i Luxembourg, hvor Microsoft får lov til at fremsætte selskabets synspunkter.

Microsoft blev idømt en gigantbøde i 2004 for at have brudt EU's monopolregler ved at udnytte sin dominerende position til at udelukke konkurrenter fra markedet.

Dengang blev selskabet foruden en milliardbøde dømt til at ændre sine forretningsmetoder. Det er denne afgørelse, som Microsoft siden ankede til CFI.

Høringen vil kunne give et sjældent indblik i den ellers ret lukkede sags detaljer.

Det kan tage år, før der falder en endelig afgørelse i sagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura