Professor: CRM skal bruges meget bedre


Publiceret d. 2. februar 2006 kl. 07.00 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Alle virksomheder bør have et CRM-system, og ikke mindst bruge det til noget fornuftigt. Og det sidste punkt kniber det alvorligt med.

Det er meldingen fra en af landets førende eksperter i ledelse, Steen Hildebrandt, der er professor ved Handelshøjskolen i Århus.

- Mit indtryk er, at et stort flertal af de danske virksomheder kunne være meget bedre til at bruge kundemålinger og viden om kunderne.

- Mange virksomheder har anskaffet sig fine systemer, men de bruger kun en brøkdel af det, siger han.

Information skal blive til viden
Første skridt er at få indført CRM i virksomheden - alt andet er at sammenligne med at bogføre i hånden, mener professoren - og så begynder det egentlige arbejde.

Med et CRM-system opsamles en masse værdifuld information, men det skal behandles og bruges, før det for alvor batter på bundlinjen.

Informationerne skal deles og laves om til viden. Og så skal der gang i dialogen med kunderne.

- Den viden, CRM kan give, er en god anledning til at opsøge sine kunder og lære af dem. Kunderne kan bidrage med meget, hvis de bliver mere involveret i produktudviklingen, siger Steen Hildebrandt.

Problemet er, at ledelsen mange steder føler, det ikke er nødvendigt.

- I stedet for dialog med kunden, hersker der mange steder en skråsikker opfattelse af, at man ved alt om kunden og markedet, og at de bare skal påvirkes med reklame, siger Steen Hildebrandt.

Klar til overraskelser
En anden faldgrube er for meget fokus på selve systemet og implementeringen.

- Vejen dertil kan være lang, og der er en fare for, at når man får købt et system, så falder man til ro. Man bliver glad for selve systemet, men glemmer, at det største arbejde ligger bagefter, siger Steen Hildebrandt.

Når et CRM-system er i luften og sælgerne bruger det som de skal, er udfordringen nemlig at udvikle organisationen, så den tager imod de tilbagemeldinger, der kommer fra markedet. Og ikke mindst er klar til at håndtere de overraskelser, der højst sandsynligt vil vise sig, forklarer professoren.

Det er ikke fordi, Danmark er håbløst bagud i forhold til andre lande, understreger Steen Hildebrandt, men der er altså plads til store forbedringer.

- Vi har jo en tradition for at være rigtig gode til at drive en virksomhed i Danmark, og på det her område kan det altså blive meget bedre, siger han.



Alle artikler om:
CRM


Kommentarer - Debatoversigt


CRM for hele organisationen
1 indlæg

I mange virksomheder er man ikke en gang nået til information, men arbejder med data. Det kan være ganske udemærket til at dække ens behov, men for at få ordentligt udbytte af CRM, er det vigtigt at fokusere på ikke at "information skal 'blive' til viden", men at den 'gøres' til viden. Ofte afventer man at viden kommer, men uden at de fornødne systemer magter det.

En anden meget vigtig parameter er den organisatoriske implementering, hvorved forstås, at det at en CD populært sagt er flippet i serverrummer eller en url er oprettet til en hostet løsning, langt fra er nok. Det er som regel den mindste af opgaverne. Medarbejdernes forståelse for muligheder og krav og at synergi mellem flere afdelinger er med til at udvikle CRM-systemet, er grundlæggende for succes med CRM.

Sluttelig har organisatorisk forankring af ansvar og opgaver en afgørende betydning for succes eller fiasko eller om CRM er værdifuldt eller en dyr telefonbog, som det er sagt tidligere.

At få CRM-systemet til at levere varen og bidrage til kundernes værdioplevelse, forretningens vækst og profit og hele organisationens kompetenceforøgelse, er grundlæggende parametre for om CRM anvendelse er lykkedes for virksomheden.

Lyder det banalt? Måske, men i mine mange år i CRM-branchen har jeg arbejdet med forskellige aspekter og set tilbage på alle projekterne, er der en klar sammenhæng.

Derfor: tænk hele organisationen ind i CRM-strategien og i CRM-systemet. Det er ikke kun for salgsafdelinger, men i langt højere grad videndeling på tværs af hele organisationen og lad CRM-systemet behandle og formidle information. Så er viden kommet og værdifuld.

Martin Jensen
CRM Manager

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

Sådan sikrer du værdien af CRM Customer relationship management (CRM) kan være midlet, der...

Trods internettets mange fordele kan det medføre store forretningsudfordringer. Der er mange...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.