Første virus rammer Mac OS X

Antivirusfirmaer har fundet de første eksemplarer af en virus udviklet specifikt til Apples Mac OS X. Virussen spreder sig via iChat og kan ødelægge programfiler.

Den første virus udviklet specifikt til Mac OS X er dukket op, rapporterer flere antivirusfirmaer. Der er tale om virus, som spreder sig via beskedtjenesten iChat og kun fungerer på Mac OS X 10.4.

Virussen er døbt Leap.A og ankommer som en filoverførsel fra en kontaktperson på brugerens iChat.

Ligesom med de fleste virus og ondsindede programmer til Windows-platformen kræver en infektion, at modtageren pakker filen ud og kører indholdet.

Filen vil dog under hele forløbet ligne det, brugeren vil forvente fra en pakket fil, der indeholder et JPEG-billede.

Der er imidlertid ikke tale om et billede, men derimod et ondsindet program, som sørger for at starte, hver gang brugeren åbner et program.

Ifølge antivirusfirmaet McAfee vil brugeren opdage, at der ikke er tale om et billede, da filen i stedet åbner et terminalvindue, når brugeren klikker på ikonet.

Derefter finder den frem til de seneste fire programmer, der er blevet åbnet og ikke kræver root-adgang. Hvis den ikke tidligere har lagt sig selv ind i programfilen, vil den forsøge at gøre det.

Ifølge Symantec indeholder Leap.A imidlertid en række programmeringsfejl. Det kan blandt andet betyde, at virussen er skyld i, at de inficerede programfiler ikke kan afvikles, efter virussen har kopieret sig selv ind i programmet.

En anden fejl kan få virussen til ikke at sende sig selv videre korrekt. Leap.A vil forsøge at sende sig selv til alle kontaktpersoner på brugerens liste, næste gang iChat åbnes, men lykkes ifølge Symantec ikke hver gang.

Der er tale om den første virus til Apples Mac OS X. Den er ikke vidt udbredt, men er fundet i det fri efter at være blevet spredt fra en hjemmeside.

Beskedtjenester som AOL's AIM og Microsofts MSN Messenger er til gengæld rykket op på listen over virusprogrammørernes foretrukne angrebsmetoder, efter mange virksomheder og internetudbydere filtrerer e-mailvirus fra.

Mac-platformen har tidligere kendt til virus, men Apples pc'er udgør en så marginal andel i forhold til Windows-systemerne, at Mac OS X ikke har fået megen opmærksomhed fra virusprogrammørerne.

Relevante links

McAfee om Leap.A

Symantec om Leap.A

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job