E-learning hitter hos sømænd

Tema: Et lille dansk firma har succes med at lære søens folk om sikkerhed gennem e-learning. De berejste søfolk er nemlig svære at få samlet i et klasselokale på land.

Det er ikke nemt at samle en flok sømænd, der normalt er spredt på de syv verdenshave til almindelig klassebaseret undervisning.

Til gengæld er der masser af tid til overs til søs, som kan bruges under dæk foran en computerskærm.

Det har Henrik Thiesson udnyttet med sit nichefirma SafeWave, der producerer e-learning-produkter til søens folk.

Illustrationer og pædagogisk højtlæsning guider skibspersonalet gennem sikkerhedsprocedurer ombord og reglerne for anti-terror-sikring.

Jorden halvvejs rundt

– Jeg var selv en del af skibsbranchen og kunne se nogle muligheder her. For det er dyrt at sende søfolk den halve jord rundt for at møde til undervisning, forklarer han.

Henrik Thiesson, der er uddannet navigatør, sagde derfor farvel til sit arbejde hos Scandlines gennem 15 år og besluttede sig for fire år siden at tage springet og starte sin egen virksomhed. Og det har været en succes.

Alle passagerskibsrederne i Danmark står nu på listen over kunder, og udenlandske kunder er nu i sigtekornet. Produkterne kan nemlig bruges i hele verden, uden de store ændringer.

Meget reguleret fag

– Skibsfart er et af de hverv, der er mest internationalt reguleret, så der gælder de samme regler overalt. Det er faktisk bare at oversætte det til engelsk, siger Henrik Thiesson.

Udover undervisning i søfartens mange regler og bestemmelser, bruges SafeWaves produkter også til at træne sikkerhedsøvelser.

– Det kan være et billede af en redningsbåd, hvor brugerne skal trykke på de rigtige knapper for at sætte den i vandet. Det erstatter selvfølgelig ikke den praktiske træning, men giver et godt supplement, siger Henrik Thiesson.

Brandruller

Disse kurser tilrettelægges individuelt og tager udgangspunkt i de nødprocedurer, der er formuleret for hvert fartøj, såkaldte brandruller.

De interaktive kurser på cd-rom kan også spare sømændene for at skulle tygge sig igennem bøger og vejledninger, og blandt andet af den grund har tilbagemeldingerne fra brugerne været meget positive.

Mens alt på landjorden efterhånden er online, er der mange skibe, der ikke har internetforbindelse i rum sø.

Det sætter et loft for hvor avancerede funktioner, der kan lægges ind i undervisningsprogrammerne.

– Men internetforbindelser til søs er på vej og vil være udbredt inden for de nærmeste år. Det giver nye muligheder, for eksempel vil rederne løbende kunne få oplysninger tilbage om, hvordan vidensniveauet er på de enkelte skibe, forklarer Henrik Thiesson.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen