Multimedie-formatkrig raser fortsat

Kunderne kommer til at afgøre, om det bliver Blu-Ray eller HD DVD, der bliver dvd'ens afløser. Begge sider er på vej med de første afspillere. Pc-producenter tøver.

Hverken støtterne til Blu-Ray eller konkurrenten HD DVD har tænkt sig at give op og lade den anden vinde. Det betyder, at producenterne og forbrugerne kommer til at sidde med den endelige afgørelse om, hvilket format der vinder.

De første HD DVD-afspillere ventes på markedet fra Toshiba allerede i denne måned.

Prisen er foreløbig sat til lidt over 3.000 kroner på det amerikanske marked eksklusiv moms.

Det er halv pris i forhold til de første annoncerede afspillere til Blu-Ray-formatet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Blu-Ray-afspillerne ventes på markedet i Europa til efteråret fra firmaer som LG, Philips, Samsung og Panasonic.

De nye formater er hovedsageligt drevet frem af den voksende efterspørgsel på HDTV, der kan klare en højere opløsning end DVD-formatet umiddelbart kan understøtte.

Som afløser for dvd-mediet til pc'er vil de to stridende formater imidlertid en ny hovedpine for pc-købere.

Hewlett-Packard har tidligere meddelt, at firmaet indtil videre er klar til at tilbyde kunderne valget mellem begge formater.

Samme linje har Fujitsu-Siemens nu valgt at følge.

- Vi planlægger at tilbyde begge dele. Vi vil ikke vælge side i den her kamp, og faktisk er vi kede af, at den overhovedet finder sted, Bjorn Sehrm, chef for Fujitsu-Siemens Digital Home-gruppe, til Reuters.

Han forventer dog samtidig, at de to formater i første omgang vil tiltale hjemmebiograf-entusiaster, mens pc-købere vil holde sig til de eksisterende teknologier.

- De nye drev koster næsten 3.000 kroner eller noget i den stil. Det er en faktor 10 gange dyrere end de nuværende. Jeg tror ikke, der er et marked for det, hvis jeg skal være ærlig, siger Bjorn Sehrm til Reuters.

Firmaer som LG, der producerer drevene, venter da også først, at markedet vil efterspørge drev, når teknologien er faldet på plads med tilstrækkeligt lave produktionspriser.

Mens de to formaters fysiske lagringsstandarder er forskellige, så vil begge formater understøtte samme digitale multimedieformater.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job