TDC's kabelnet åbnes for konkurrenters bredbånd

IT- og Telestyrelsen er gået i gang med i detaljer at planlægge et indgreb, som skal åbne TDC's kabel-tv-net for konkurrenterne, så de kan levere bredbånd igennem det.

Fremover kan danske forbrugere ikke bare købe bredbånd fra flere forskellige selskaber igennem telefonstikket – de vil også kunne vælge mellem flere forskellige leverandører i kabel-tv-stikket.

Allerede i dag er TDC forpligtet til at give konkurrenterne adgang til selskabets telefonnet og dermed telefonstikket i de danske hjem, så også konkurrenterne kan levere bredbånds-internet igennem det.

IT- og Telestyrelsen vil gerne have, at det samme bliver tilfældet med TDC's kabel-tv-net og det kabel-tv-stik, som TDC ejer. I dag er de forbeholdt TDC og TDC's eget bredbåndsprodukt Webspeed.

Konkurrencen skal stimuleres

Med indgrebet håber IT- og Telestyrelsen i løbet af i år at åbne for konkurrenternes adgang til TDC's kabel-tv-net, som dækker omkring halvanden million husstande. Det svarer til omkring to tredjedele af alle husstande i Danmark.

Dermed kan forbrugerne se frem til at priserne på bredbånd fra stuens kabeltv-stik falder, ligesom det skete, da TDC blev tvunget til at åbne telefon-nettet for konkurrenternes bredbånd.

– Der er brug for at styrke konkurrencen på markedet for bredbåndsinternet. Det kan være en hindring for konkurrencen, at der ikke er adgang for TDC’s konkurrenter til at levere bredbånd via TDC’s kabeltv-net, har kontorchef i IT- og Telestyrelsen, Jakob Willer, tidligere forklaret til Computerworld.

IT- og Telestyrelsen tilføjer dog, at det i første omgang skal undersøges, om der overhovedet er en efterspørgsel fra TDC's konkurrenter på at levere internet gennem TDC's kabel-tv-net.

Blot en formalitet

Men det er blot en formalitet, for flere af konkurrenterne har overfor Computerworld understreget, at de meget gerne vil have den adgang.

For eksempel Cybercity, der i årevis har forsøgt at få adgang til TDC's kabel-tv-net.

– Vi efterspørger helt klart muligheden for at levere internet til kunderne igennem TDC's kabel-tv-net. Vi vil meget gerne udvide vores forretning på den måde og supplere de nuværende adgangsveje med kabeltv-nettet, siger Cybercitys regulatoriske chef, Nicholai Kramer Pfeiffer.

Han håber, at IT- og Telestyrelsen arbejder hurtigt, så adgangen kommer inden, der er gået et år.

– Mange af de data, som IT- og Telestyrelsen allerede har indsamlet, kan genbruges, ligesom styrelsen efterhånden er i god træning med den slags indgreb. Så jeg håber da, at indgrebet kommer, inden der er gået et år, siger Nicholai Kramer Pfeiffer.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS