Piratkopieringen blomstrer blandt unge


Publiceret d. 10. april 2006 kl. 08.38 | Antal kommentarer (10)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Kopiering af film og musik bliver måske endnu mere udbredt i fremtiden. I al fald hvis holdningerne hos landets teenagere ikke ændrer sig.

Otte ud af 10 teenagere har nemlig prøvet at kopiere musik og film, viser en undersøgelse af teenageres holdning til normer i samfundet, som Børnerådet har udarbejdet.

I undersøgelsen har Børnerådet spurgt 1.000 unge i 8. klasses alderen om deres holdning til blandt andet kopiering af musik og film.

Og resultatet viser, at 85,9 procent af de adspurgte synes, at det er okay at kopiere musik eller film. 79,5 procent har prøvet det.

Trist at høre
Og det er problematisk, mener Peter Kaas, som er advokatfuldmægtig i Antipiratgruppen.

- Det er jo trist at høre. Der er en masse mennesker, som mener, at mine klienters rettigheder ikke behøver at blive respekteret. Det viser, at vores indsats også fremover er nødvendig for at håndhæve vores medlemmers rettigheder, siger Peter Kaas

Han håber, at resultatet af undersøgelsen er et udtryk for, at mange af de unge er i en eksperimenterende alder, hvor de afprøver ting, som er forbudte, ulovlige eller farlige.

Derfor er han ikke sikker på, at antallet af aktive musik- og filmpirater vil stige i fremtiden.

- Spørgsmålet er, om de unge i denne generation vil ændre holdning i fremtiden, eller de vil fortsætte. Og det kan have indflydelse på salget af musik og film, siger Peter Kaas.

Antipiratgruppen har ingen planer om at oplyse de unge mere om piratkopiering.

- Det er vores medlemmers politik at Antipiratgruppen primært skal varetage det juridiske område, og så vil medlemmerne selv tage sig af det politiske og informative, siger Peter Kaas.



Alle artikler om:
Ophavsret, Jura


Kommentarer - Debatoversigt


Intet nyt under solen.
7 indlæg

Piratkopieret musik bedre end lovlige downloads?
3 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Arkivering er blevet en integreret del af enhver e-mailarkitektur. Men de højere krav i dag til...

Alle virksomheder og organisationer baserer deres samarbejde, relationer og juridiske råderum på...

I dette white paper kan du læse en beskrivelse af Software AG's Product Recall Process Framework...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.