Afpresning via virus bliver grovere

Ondsindede programmer, der tager offerets filer som gidsler, er blevet mere udspekulerede og sætter antivirusfirmaerne på prøve, når krypteringen skal brydes.

Virus-bagmænd, som forsøger sig inden for genren "ransom-ware", altså programmer der kræver løsepenge af brugeren, er blevet mere udspekulerede på det sidste.

Det rapporterer antivirusfirmaet Kaspersky Lab.

I løbet af de første tre måneder af 2006 har selskabet fundet nye eksempler på ransomware, der sætter antivirusfirmaerne på en hårdere prøve end hidtil.

Ransomware spreder sig på samme måde som andre ondsindede programmer.

Det vil sige gennem bagdøre, der allerede er installeret på systemet, via websteder, e-mail og fildelingstjenester.

Når programmerne installeres vil de forsøge at tage flere af brugerens filer som "gidsler". Det sker typisk ved at kryptere filerne.

Derefter vil programmet fortælle brugeren, at hans filer er blevet krypteret, og nøglen til at dekryptere dem kun vil blive udleveret, hvis han indbetaler en løsesum via en betalingstjeneste.

Dette beløb kan ifølge Kaspersky Lab variere fra 300 kroner til 12.000.

- Brugerne bør ikke bøje sig for denne form for afpresning, for hvis man betaler penge til bagmændene, vil det blot opmuntre dem til at fortsætte, skriver virusanalytikerne i selskabets kvartalsrapport.

Hvor denne type programmer tidligere har benyttet deres egne algoritmer til krypteringen, så har virus-programmørerne i år optrappet konflikten.

Antivirusfirmaer har tidligere været i stand til at knække krypteringen, så filerne kunne genskabes.

En ny variant af programmet GpCode benyttede sig imidlertid af RSA-krypteringsalgoritmen, som er en udbredt kryptering, der generelt anses for at være sikker.

Bagmændene havde dog ifølge Kaspersky Lab blot benyttet en nøgle på 56 bit, hvilket gjorde det muligt at finde frem til nøglen på relativt kort tid.

Andre varianter forsøger sig med at pakke brugerens filer i ZIP-filer, der bliver beskyttet med en adgangskode.

Eksempelvis dukkede programmet Cryzip op i marts, som pakkede hver enkelt dokument- og billedfil i hver deres ZIP-fil.

Bagmændene forsøgte dernæst at kræve godt 1.800 kroner for at udlevere adgangskoden.

Ved at benytte forskellige teknikker til at mindske opgaven med at knække adgangskoden ved hjælp af "brute force" fandt Kaspersky Lab dog frem til, at bagmændene blot havde brugt filstien til Visual Studio som adgangskode.

Selvom det virker som et dårligt valg, så kan det skyldes, at bagmanden ville sikre sig mod, at hvis antivirusfirmaer fik fat i en kopi af det ondsindede program, så ville en filsti ikke vække mistanke i et Visual Basic-program.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS