Dansk web-stavekontrol vækker opsigt


Publiceret d. 19. april 2006 kl. 07.00 | Antal kommentarer (6)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Titusindvis af brugere har de seneste dage fået interesse for en web-stavekontrol udviklet af 20-årige Amir Salihefendic, der læser datalogi på Aarhus Universitet.

Det sker efter omtale på nyhedstjenesten Digg, hvor brugerne selv bestemmer, hvilke nyheder der fortjener at blive bragt.

Omtalen skyldes ikke så meget selve oversætteren som det, at den er baseret på teknologien Ajax, der er et af tidens helt store emner blandt webudviklere.

Ajax er en forkortelse for asynkron JavaScript og XML.

Teknologien gør det muligt at skabe dynamiske web-applikationer i en normal webbrowser, uden brugeren skal vente på, at der indlæses nye sider.

Mere dynamisk
I eksemplet fra Århus kan man i sin webbrowser få en tekst tjekket for stavefejl og efterfølgende vælge alternativer til de ord, der er stavet forkert.

Det sker på en måde, som mest minder om et almindeligt tekstbehandlings-program.

- Brugernes interaktion bliver meget mere dynamisk, og så bliver applikationen meget bedre. I gamle dage skulle man først indtaste tekst og sende en request og vente på, at der kom en ny side, fortæller Amir Salihefendic.

Oversætteren er baseret på en blanding af stavekontrollen fra Google og open source-stavekontrollen Aspell.

Udviklingen er sket løbende over et par måneder, fordi Amir Salihefendic manglede en stavekontrol til et Ajax-baseret CMS-system, som han er ved at udvikle som studenterprogrammør for en afdeling på Aarhus Universitet.

Få danske eksempler
Dermed står han bag få af de kendte danske eksempler på web-applikationer, der benytter sig af Ajax.

Internationalt er teknologien mest kendt fra flere af Googles tjenester, heriblandt e-mail-tjenesten Gmail, Google Maps og senest Google Calendar.

Men i Danmark er det ifølge selvstændig it-konsulent Jeppe Cramon småt med firmaer, som har taget Ajax til sig.

- Det store gennembrud ligger et stykke herfra, for det er stadigt umodent på mange områder. Men der mangler også en erkendelse af, at den traditionelle webklient ikke er god nok længere, siger han.

Ajax-baseret portal
Jeppe Cramon er for tiden i gang med at udvikle en ny Ajax-baseret portalløsning for en dansk virksomhed, og han ser store fordele i både udviklingstid og brugervenlighed.

- Forskellige funktionelle områder på siden kommunikerer sammen via browseren og JavaScript i stedet for at kommunikere sammen via serveren. Den traditionelle måde at lave portaler på er alt for tung og langsom,
hvis du eksempelvis vælger en kunde fra en liste og vil det se nedenfor i en anden portlet, mener Jeppe Cramon.

Faldgruber
Han understreger dog, at der også er nye faldgruber.

Med Ajax kører applikationen primært i browseren via JavaScript i stedet for via serveren, og det giver problemer, når det skal virke i flere forskellige browsere.

- Så sent som i sidste uge havde vi eksempel på kode, der kører fint i Internet Explorer, men får en udgave af Firefox til at gå ned, fortæller Jeppe Cramon.

For at undgå den slags problemer er standardiserings-organet W3C ved at skabe standarder for den protokol, der bruges til at kommunikere mellem browseren og serveren.

Relevante link

Orangoo Spell Check



Alle artikler om:
Netkultur


Kommentarer - Debatoversigt


gmail stavekontrol?
4 indlæg

Protokol ligefrem???
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (3) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

De sociale medier har åbnet for forretningsmuligheder uden fortilfælde. Men prisen er alvorlige...

I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?