Danske ISP’ere vil stoppe blackliste-tyranni

De danske internetleverandører går nu i kamp mod blackliste-udbydere, som forhindrer mails i at nå frem og som kræver løsepenge for at fjerne ISP’erne fra listerne.

Danske ISP’ere har fået nok af de wild-west agtige tilstande på RBL-markedet, (Real-time Spam Black List)hvor danske mailservere uforvarende havner på blacklister, som forhindrer kundernes mails i at nå frem.

Ofte kræver firmaerne bag listerne betaling for at fjerne de danske ISP’eres IP-numre igen.

Det fortæller Per Rasmussen, formand i ISP Sikkerhedsforum og onlinedirektør i TDC Privat.

Derfor går ISP Sikkerhedsforum nu aktivt ind i den internationale organisation Maawg (Messaging Anti-Abuse Working Group) som arbejder for at få ordnede forhold på RBL-markedet.

600 millioner konti

Maawg repræsenterer en række internationale ISP’ere med omkring 600 millioner aktive e-mailkonti. Organisationens medlemmer tæller blandt mange andre storspillere som BellSouth, Microsoft og AOL.

- Formålet med Maawg er at lave en best practice på RBL-området, som dels skal resultere i anbefalinger til virksomheder som stiller en mailserver op, siger Per Rasmussen.

Men målet er også at få etableret et mere formelt samarbejde med alle RBL-leverandører, så der bliver skabt en formaliseret kommunikationsvej, fortæller Per Rasmussen.

- Med en højere kvalitet af RBL-listerne undgår vi situationer, hvor filtre laver forkert filtrering af spam, siger Per Rasmussen.

Svært at komme af liste

RBL-lister som eksempelvis Sorbs bruges af mange mailudbydere som værn mod spam. RBL er en liste af ip-adresser, som bliver blacklistet fordi udbyderen vurderer, at der bliver sendt spam fra ip-adressen.

SORBS giver jævnligt problemer for danske internetudbydere, som havner på firmaets blackliste, siger Per Rasmussen.

- Da det skete sidste gang for TDC, krævede det tre henvendelser at komme af listen, siger Per Rasmussen, som understreger at TDC konsekvent nægter at betale RBL-firmaerne for at komme af listerne.

Problemet er nemlig, at at ISP’erne i øjeblikket ikke får besked fra RBL-udbyderne når de havner på blacklisterne. Vi får heller ingen forklaring på årsagen, fortæller Per Rasmussen.

- Og når vi opdager at vi er kommet på en liste, har vi svært ved at komme i kontakt med RBL-udbyderen. Vi er for små i Danmark. Vi skal ud og have fat i markedet af leverandørerne og have nogen aftaler på plads, siger Per Rasmussen.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S