Cybercity-chefer bag superbredbånd til lavpris

Fem tidligere Cybercity-ledere vil med et nyt bredbåndsselskab slå TDC med de samme lave priser og høje båndbredder, som tilbydes i Sverige. 20 megabit i sekundet skal sikre succes.

Det nystiftede danske bredbåndsselskab Fullrate satser på allerede i år at få fodfæste på markedet for bredbånd og telefoni.

Konceptet er i al sin enkelhed lave priser og høj kapacitet. Teknologien bag hedder ADSL2+, hvor kapaciteten kan øges til 20 megabit i sekundet.

- Vi starter ved en forbindelse på to megabit i sekundet, og den pakke omfatter også et telefonabonnement til en pris, der ligger på halvdelen af, hvad konkurrenterne skal have, siger selskabets markedsdirektør Peter Mægbæk.

Pakken på to Mbit/s koster 299 kroner hos Fullrate, der har regnet ud, at et tilsvarende produkt fra TDC og Cybercity koster henholdsvis 474 og 559 kroner.

For 30 kroner oven i kan man ringe ubegrænset til alle fastnettelefoner i Danmark via sit IP-telefoniabonnement.

- Selve produktet er ikke banebrydende, men måden, det købes og leveres på, er usædvanlig, siger Peter Mægbæk.

Heller ikke enestående

Bernt Østergaard, chef for afdelingen business telecom services Europe i analysevirksomhedenCurrent Analysis, er enig i, at produktet ikke er banebrydende.

- Fullrates løsning er hverken banebrydende eller enestående, men absolut bedre end konkurrenternes, siger Bernt Østergaard.

Han mener, at det afgørende for Fullrates forretningsmodel ligger i selskabets evne til at sælge indholdstjenester, der skal lokke kunder væk fra kabel-tv-selskaberne.

- Der er meget små marginer i blot at levere bredbåndsadgang, og almindelige kunder er ligeglade med, om de får 512 kbit/s eller 20 Mbit/s, når de bare browser på internettet. Derfor må det nye selskab have nogle IP-tv-planer i ærmet, mener Bernt Østergaard.

Skåret overflødigt væk

En af årsagerne til, at Fullrate er billigere end konkurrenterne, er, at selskabet kun tilbyder, hvad kunderne efterspørger - bredbåndsadgang og telefoni.

- Vi tilbyder ikke produkter som e-postadresser og adgang til newsserver, siger Stig Myken, administrerende direktør, Fullrate.

Kun på Fullrates hjemmeside kan kunderne købe det nye bredbåndsselskabs produkter og efterfølgende overvåge forbruget i alle detaljer.

- Det nye selskab bruger sjovt nok den samme WDM-infrastruktur som TDC Song, så nu får TDC en dosis af deres egen konkurrence, påpeger Bernt Østergaard.

Det er den infrastruktur, Song benytter i Sverige til at sælge bredbåndsforbindelser langt billigere end herhjemme.

Fullrate anvender et Gigabit Ethernet-produkt fra svenske Transmode. Den kombination er en teknologisk meget avanceret løsning, der involverer en del endnu ikke indfriede fremtidsforventninger.

- Især mangler der en troværdig network management-platform, siger Bernt Østergaard, der nok mener, at 6.000 husstande som kunder på otte måneder er realistisk.

- Men ikke særligt lukrativt, tilføjer han.

Både kobber og fiber

Fullrates løsning baserer sig på TDC's kobbernet ud til kunderne, mens Fullrate fra virksomhedens udstyr hos TDC og ud til selskabets servicecenter køber sig til plads på eksisterende fibernet.

De fem grundlæggere sidder på aktiemajoriteten. Derudover har JMI Invest og Seed Capital investeret i Fullrate. Bag JMI står tidligere CSC-direktør Asger Jensby.

I spidsen for Seed Capital Denmark står Ulla Brocken­huus-Schack, administrerende direktør i DTU Innovation samt Trine Winterø, administrerende direktør i Symbion Management.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS