Google frigiver gratis software til 3D-modellering

Søgegiganten Google har frigivet en gratis udgave af programmet SketchUp, der gør det muligt at skabe billeder i 3D. Igen er det et opkøbt selskabs software, der stilles til rådighed for omverdenen.

Google har igen valgt at gøre den software gratis, som selskabet ellers har betalt millioner af kroner for gennem opkøb af mindre firmaer.

Denne gang er det 3D-værktøjet SketchUp, der frit kan hentes fra nettet. Programmet gør det muligt på en meget simpel måde at skabe 3D-modeller af bygningsstrukturer.

Programmet er derfor også integreret med Google Earth, så brugernes bygninger kan placeres på verdenskortet.

Google købte i marts selskabet Last Software, der har skabt softwaren.

Der eksisterer fortsat en professionel udgave, der har flere funktioner og koster penge.

Den professionelle udgave er beregnet til arkitekter, ingeniører og spiludviklere, mens den gratis udgave har hobbyfolket som målgruppe.

Google har samtidig lanceret websitet 3D Warehouse, hvor brugerne kan dele deres design og samarbejde om udviklingen af nye.

Relevante link

SketchUp

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos