IBX formidler indkøb for 33 milliarder kroner

Den elektroniske indkøbsportal IBX formidlede sidste år varekøb for næsten 33 milliarder kroner. Blandt portalens nyeste kunder er Lego og Københavns Lufthavne. IBX forventer at vokse 30 procent i år.

Sidste år formidlede den elektroniske markedsplads IBX e-indkøb for næsten 33 milliarder kroner.

- Interessen for at udlicitere alt andet end virksomhedens kerneforretning stiger. Det er tydeligt. Vi er gået fra at være en nordisk leverandør til nu at være en del af et globalt game, siger Søren Ohm, der er administrerende direktør for IBX i Danmark.

Han vil ikke ud med tal for den danske omsætning, men fortæller gerne, at bruttoresultatet er steget fra seks til mere end 10 millioner kroner.

Steg med 55 procent

For hele koncernen steg omsætningen i 2005 med 55 procent til 150 millioner kroner.

I år venter topledelsen en organisk vækst på 30 procent.

- IBX er en helt anden slags forretning end vores lokale konkurrent (Gatetrade, red), der efter vores opfattelse mere er en åben markedsplads, hvor vi i højere grad er et lukket indkøbsservicecenter for store købende kunder. Altså en slags forlænget arm for virksomhedernes indkøbsafdelinger, forklarer Søren Ohm.

Han ser en meget klar tendens til, at flere og flere også meget store virksomheder outsourcer hele eller dele af deres indkøbsprocesser til servicecentre som IBX.

- Det tiltrækker også andre, når vi får kunder som Lego og Ikea, fordi disse kunder er kendt for stor fokus på indkøb og på besparelser på effektivisering af indkøb, siger Søren Ohm.

Repræsenterer 1.318 sælgere

IBX servicerer i øjeblikket mere end 80 købende kunder mod 50 i 2004 og 1.318 sælgende virksomheder mod 661 i 2004 i 48 lande.

Integrationen af e-handelspladsen Trimondo, som blev opkøbt sidste år, er gennemført, og virksomheden indgår nu som et datterselskab i IBX.

På softwaresiden har IBX indgået en aftale med SAP, der ifølge topchefen Hans Ahlinder vil gøre IBX endnu mere klar til den internationale ekspansion.

Koncernen er klar til yderligere opkøb i år. Den danske direktør vil ikke afvise, at der også kan blive på tale at købe op i Danmark, selv om der ikke er aktuelle planer.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S