Licenskontoret skal kontrollere internetadgang

Den nye medielicens omfatter computere både med og uden tv-tuner. Det afgørende for, om en computer uden tuner er licenspligtig, er internetadgangens hastighed, som der fremover skal føres kontrol med.

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) og de øvrige partier bag medielicensen lægger op til en kontrol af hastigheden på befolkningens internetforbindelser.

Med indførelsen af den nye medielicens som afløser for den hidtidige tv-licens bliver alle apparater licenspligtige, hvis de er i stand til at modtage billedprogrammer og - tjenester.

Der skal betales en licens per husstand med licenspligtige apparater, der efterfølgende alle vil være dækket.

For computere bliver det afgørende, om de har adgang til internettet og hastigheden på forbindelsen, oplyser afdelingschef i Kulturministeriet, Jesper Hermansen.

Mere kontrol

Indtil videre bliver grænsen for licenspligtige forbindelser sat ved 256 kbit/s eller hurtigere, oplyser Jesper Hermansen.

- Den hastighed er så vidt vi har forstået i øjeblikket grænsen for, hvornår man kan modtage levende billeder via internettet, siger han.

Jesper Hermansen oplyser, at licenskontoret som udgangspunkt skal kunne føre kontrol med bredbåndshastighederne.

- Der er ikke taget stilling til, hvordan vi præcist skruer det sammen, men nu fastsætter vi reglerne, og der er også vilje til at føre kontrol med, at de efterfølgende bliver overholdt, siger Jesper Hermansen.

Udover computere med en tilstrækkelig hurtig internetadgang bliver alle computere med tv-tuner omfattet af den nye medielicens.

Endvidere gælder den nye medielicens for bærbare enheder som visse mobiltelefoner, PDA'er og eksempelvis video-iPods, hvis de kan modtage billedprogrammer og –tjenester via internettet eller telenettet.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos