It-konsulent kalder til kamp mod medielicens


Publiceret d. 7. juni 2006 kl. 13.21 | Antal kommentarer (36)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
En internet-protest mod den nye medielicens på computere og visse mobiltelefoner tog tirsdag fart, efter en aftale mellem Folketingets partier minus Enhedslisten gjorde den nye licens til en realitet.

Flere end 1.000 personer har nu skrevet under på protesten. Over halvdelen er kommet til det seneste døgn, fortæller it-konsulent Jesper Sommer, der er manden bag underskrift-indsamlingen på stopcomputerlicens.dk.

Også på andre sider på nettet samles der underskrifter ind. Jesper Sommer vil nu tage kontakt til folkene bag for at få koordineret indsatsen.

Intet fjernsyn
- Den nye licens er udtryk for, at den teknologiske udvikling har overhalet DR, men i stedet for at møde de nye udfordringer, har man overbevist politikerne om, at de skal kræve licens for alt mellem himmel og jord med en skærm, siger Jesper Sommer.

Jesper Sommer har selv valgt et liv uden fjernsyn, men hverken kan eller vil undvære en computer med internetforbindelse.

Til gengæld vil Jesper Sommer gerne være uden den nye licens på cirka 2.000 kroner om året for en computer med adgang til internettet. Faktisk overvejer han i øjeblikket at flytte til Sverige i protest mod den nye licens.

- Det er ikke fordi, jeg har noget imod hverken DR eller public service, men jeg har noget imod, at man laver en ordning, der er så bred, at stort set ingen alligevel kan slippe fri for den. Så må politikerne stå ved, at man indfører en skat på medieforbrug, og at man vil have alle til at betale, siger Jesper Sommer.

Kritisk tænketank
Også i den borgerlige tænketank Cepos tager man forbehold over for modellen bag medielicensen.

Det skyldes ifølge kommunikationschef Kasper Elbjørn, at modellen er i strid med intentionen i regeringens skattestop.

- Vi opfatter skattestoppet som en positiv ting og er meget opmærksom på, om regeringen overholder det. Medielicensen er efter vores opfattelse et brud på ånden i skattestoppet, siger Kasper Elbjørn.

Det skyldes ifølge Kasper Elbjørn, at regeringen forventer at opnå en merindtægt på medielicensen uden at andre skatter og udgifter nedsættes.

- Ånden i skattestoppet er, at man kun indfører brugerbetaling, hvis man ophæver andre skatter og afgifter. Her går man efter at skabe et merprovenu, siger Kasper Elbjørn.


Relevante link

Stopcomputerlicens.dk




Kommentarer - Debatoversigt


10000 allerede indsamlet andetsteds...
35 indlæg

Skal virksomheder også betale den nye licens?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

I flere lande er folk blevet tilmeldt overtakserede sms'er på grund af en falsk app. Det viser sig, at firmaerne bag svindelnummeret har flere fællestræk.
23. maj 2012 kl. 15.01 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Det er vitalt at have godt styr på sine processer omkring kontraktindgåelse og ikke mindst på...

Effektiv eller automatisk software compliance via software licensstyring medfører udfordringer...

360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.