V: Drop forhandleres pligt til licens-indberetning

Venstre er parat til at droppe pc-forhandlernes pligt til at indberette købere af licenspligtigt udstyr efter kritik fra it-branchen. Forligspartierne Det Radikale Venstre og Socialdemokraterne ønsker større ændringer.

Efter kritik af den nye medieaftale fra IT-Branchen og organisationen Dansk Handel og Service lægger Venstres politiske ordfører, Jens Rohde, op til ændringer.

Kritikken har gået på den del af medieaftalen, der udvider elektronik-forhandleres pligt til at indberette købere af radio og tv til også at omfatte de nye licenspligtige apparater som computere og visse mobiltelefoner.

- Jeg vil tage det op i forligskredsen, hvor jeg vil anbefale, at man afskaffer det, siger Jens Rohde til Radioavisen.

Administrativt bøvl

Udvidelsen af licenspligten vil føre til unødigt øget administrativt bøvl, fordi stort set alle køberne i forvejen betaler licens, mener chefkonsulent i organisationen IT-Branchen, Mette Lundberg.

Samme melding kommer fra advokat Lars Quistgaard Bay i organisationen Dansk Handel og Service.

Han anslår, at udvidelsen vil betyde cirka en million ekstra indberetninger til licenskontoret om året, hvis hver af Danmarks 2,5 millioner husstande køber blot et licenspligtigt apparat hvert tredje år.

Større ændringer

- Jeg er enig med Dansk Handel og Service i, at det indberetningssystem, vi har, er overflødigt. DR har muligheden for at lave kørsler på husstande, der ikke betaler licens. Det gør DR allerede i dag, og det burde være alt rigeligt, siger Jens Rohde til Radioavisen.

Ændringer af medieaftalen kræver enighed blandt partierne bag medieforliget.

Forligspartierne Socialdemokraterne og Det Radikale Venstre er åbne for at diskutere ændringer.

Begge partier har tidligere argumenteret for, at alle husstande som udgangspunkt skal være omfattet af den ny medielicens og selv framelde sig, hvis husstanden ikke har licenspligtige apparater.

Sikrer indtægter

- Hvis der er støtte til den model, er vi indstillet på at gennemføre ændringer. Vi er mere lunkne, hvis Venstre kun er interesseret i at afskaffe indberetningspligten, siger Det Radikale Venstres medieordfører Simon Emil Ammitzbøll.

Han henviser til, at nedlæggelse af forhandlerens indberetningspligt uden andre ændringer kan give problemer med at sikre de forventede licensindtægter.

Samme melding kommer fra Socialdemokraternes medieordfører, Mogens Jensen.

Fra forligspartiet SF lyder meldingen fra Holger K. Nielsen, at partiet endnu ikke har taget stilling til sagen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos