Online-butik øger salget af pc'er med 45 procent

Onlinebutikken ComputerStores salg af bærbare, stationære pc'er og servere er vokset 25 procent mere end markedet generelt. En del af fremgangen skyldes, at ComputerStore ikke sælger til private.

Ifølge analysehuset IDC er salget af hardware som pc'er, bærbare og servere vokset med 20 procent i 2005.

- I kalenderåret 2005 outperformede vi markedet med 25 procent. Det vil sige, at vores salg voksede med 45 procent, siger Lars Bräuner, hovedaktionær og administrerende direktør, ComputerStore.

Metoden er både at få flere kunder og at få kunderne til at lægge mere af deres it-budget hos ComputerStore.

- Vi sælger især til små og mellemstore virksomheder og offentlige institutioner. Ikke mindst de offentlige institutioner har købt godt ind det sidste år på de offentlige indkøbsaftaler, siger Lars Bräuner.

Ingen private, tak

Han har analyseret sig frem til, at potentialet er størst for ComputerStore hos de små og mellemstore virksomheder og det offentlige.

Faktisk vil Lars Bräuner slet ikke handle med private.

Han har regnet ud, at gennemsnitsværdien af en privat kunde sammenlignet med en erhvervskunde kan være op til faktor 50.

Dels køber de private kunder mindre, dels er det ikke muligt for ComputerStore at justere på serviceniveauet, hvilket betyder, at de private kunder strengt taget får mere og bedre service, end deres køb berettiger dem til, hvilket ikke gavner bundlinien.

- Så det var ikke svært at træffe den beslutning om at fravælge salg til private, siger Lars Bräuner.

Delt gratis aktier ud

Bräuner er hovedaktionær i ComputerStore med "nogle og halvfems procent af aktierne," mens nøglemedarbejdere sidder på "små 10 procent."

- Jeg har også i to omgange delt gratis aktier ud til medarbejderne, så i dag er en stor del af mine medarbejdere også aktionærer, siger ComputerStore-direktøren.

Konkurrenterne er store forhandlere som Topnordic og Kerfi, men i lige så høj grad den massive underskov af leverandører, som sælger til SMV-markedet.

Med hensyn til fremtiden så vurderer Lars Bräuner, at konkurrencemodellen er rigtigt skruet sammen, så der er basis for at forvente vækst i såvel omsætning som indtjening.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S