Dyremose bliver i TDC til kapitalfondes afgang

TDC's afgående top-direktør og koncernchef Henning Dyremose vil blive hos TDC som bestyrelsesformand indtil den nye ejer Nordic Telephone Company og kapitalfondene bag slipper kontrollen med selskabet.

Henning Dyremose forlader posten som administrerende direktør og koncernchef for TDC med en millionbonus på op mod 50 millioner kroner, men den afgående direktør er ikke parat til fuldstændigt at slippe kontrollen med den danske telegigant.

På et pressemøde hos TDC torsdag gjorde Henning Dyremose det klart, at han er parat til at blive på sin nye post som formand for bestyrelsen til de nye TDC-ejere i Nordic Telephone Company og kapitalfondene bag slipper kontrollen med selskabet.

Bliver hos TDC

- Jeg er kommet til at holde af TDC i mine år i chefstolen, og jeg vil gerne bidrage til en fortsat udvikling. NTC's tidshorisont som ejer er fem til syv år, og som bestyrelsesformand kan jeg være med i hele den periode, sagde Henning Dyremose.

Dyremose afviste på pressemødet, at de nye ejere skulle have planer om at splitte TDC til atomer med henblik på et salg af de enkelte dele.

De fem kapitalfonde, der via NTC sidder på 88 procent af aktierne i TDC, har siden overtagelsen trukket mere end 43 milliarder ud af selskabet. Senest onsdag, hvor selskabet oplyste, at der ville blive udbetalt 862 millioner kroner til aktionærerne.

Farvel efter otte år

Henning Dyremose kan efter otte år som koncernchef og i en alder af 60 år ikke se sig selv fortsætte på topposten hos TDC, når hans nuværende kontrakt udløber i april 2008.

Ifølge Henning Dyremose havde han af samme årsag selv overvejet den model, der nu ser ud til at blive en realitet med Dyremose som bestyrelsesformand og Jens Alder som ny administrerende direktør og koncernchef.

- Derfor var det heller ikke svært at sige ja, da jeg blev tilbudt posten, sagde Henning Dyremose.

Han vil nu bruge mere tid på bestyrelsesarbejdet hos TDC og andet tilsvarende arbejde i andre bestyrelser og i andre sammenhænge, som den afgående TDC-chef imidlertid ikke løftede sløret for på pressemødet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen