Belgisk regering satser på OpenDocument


Publiceret d. 27. juni 2006 kl. 08.26 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Den belgiske regering har taget et skridt mod større uafhængighed af software-giganten Microsoft med en beslutning om, at alle ministerier skal benytte det åbne dokumentformat OpenDocument (ODF) til udveksling af dokumenter.

Beslutningen gælder fra september 2008, skriver nyhedstjenesten Cnet News.

I det oprindelige forslag var OpenDocument-formatet sidestillet med Microsoft-formatet Open XML, som benyttes i den kommende kontorpakke Office 2007.

Den belgiske regering har fortsat døren åben for Microsofts Open XML-format.

- Open XML eksisterer endnu ikke, og der er ingen produkter på markedet, der understøtter det. Når formatet bliver tilgængeligt og godkendt af ISO, vil det muligvis også blive accepteret, siger Peter Strickx, der er ansvarlig for standardisering i den belgiske stat.

Peter Strickx vil ikke oplyse, om beslutningen om at benyttet OpenDocumenet-formatet betyder, at den belgiske regering også vil begynde at udskifte Microsoft-kontorpakken Office med software-pakker som OpenOffice, der understøtter OpenDocument-formatet.



Alle artikler om:
Standarder, Politik


Kommentarer - Debatoversigt


RE:
1 indlæg

"Når [MS-XML] bliver tilgængeligt og godkendt af ISO, vil det muligvis også blive accepteret,"

...HVIS det bliver godkendt.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

I flere lande er folk blevet tilmeldt overtakserede sms'er på grund af en falsk app. Det viser sig, at firmaerne bag svindelnummeret har flere fællestræk.
23. maj 2012 kl. 15.01 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
ISO 27001 er internationalt anerkendt som en struktureret metodologi til informationssikkerhed og...

Service Excellence - et Roadmap til succesfuld it-ledelse It-organisationer er under konstant...

Idet flere og flere virksomheder står over for et stigende antal krav til compliance, har både...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.