Apple frigiver kritisk opdatering til Mac OS X


Publiceret d. 29. juni 2006 kl. 10.59 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
IPod- og pc-producenten Apple har frigivet version 10.4.7 af selskabets styresystem Mac OS X. Opdateringen omfatter blandt andet rettelser, der lukker fem kritiske sikkerhedshuller.

Derudover indeholder opdateringen en række rettelser til generelle problemer med blandt andet Bluetooth og Adobe CS2.

Apple anbefaler således alle brugere at installere opdateringen, selvom der ikke er rapporteret om forsøg på at udnytte sikkerhedshullerne.

Ud over rettelserne giver opdateringen også en række forbedringer eller tilføjelser af nye funktioner til softwaren.


Relevant link

Apple om opdateringen



Alle artikler om:
Styresystemer, Sikkerhedshuller


Kommentarer - Debatoversigt


Åh nej, nu igen.
1 indlæg

iPod
Ipod
IPod
ipod
IPOd
IpOd
ipoD
......

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

I flere lande er folk blevet tilmeldt overtakserede sms'er på grund af en falsk app. Det viser sig, at firmaerne bag svindelnummeret har flere fællestræk.
23. maj 2012 kl. 15.01 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Type: E-bog Sprog: Engelsk Sideantal: 70 Produktionsår: 2007

Uden data, dør virksomhederne. Udfordringen inden for datasikkerhed er at vide, hvor alle data...

Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.