Opera-arkitekter vælger open source-sikkerhed

Henning Larsens Tegnestue har netop købt nyt sikkerhedsudstyr fra open source sikkerhedsproducenten Astaro.

Når en tegnestue som Henning Larsens Tegnestue (HLT), der blandt andet står bag Operaen på Holmen, har aktiviteter verden over, er det også nødvendigt at have ordentlige og sikre it-forbindelser, der knytter medarbejderne on location ude i verden sammen mod hovedkvarteret på Vesterbrogade i København.

– Vi havde en gammel løsning, som skulle opdateres, men som vi ikke var specielt tilfredse med, så vi var på udkig efter noget nyt, siger it-ansvarlig i HLT, Jesper Tønnes.

Det var godt

Med konsulenthjælp fra EDB-virksomheden Bosholdt & Bennich har HLT nu valgt en open sourceløsning fra tyske Astaro, men det, at der er tale om en open source-løsning, bekymrer ikke den it-ansvarlige.

– Det har ingen betydning. Vi så, hvad produktet kunne, og det, syntes vi, var godt, siger han.

Som internationalt anerkendt tegnestue er det vigtigt for HLT's medarbejdere, at de kan arbejde overalt på kloden og få adgang til virksomhedens it-ressourcer.

Ifølge Jesper Tønnes har netop enkelheden i brugen af Astaro haft stor betydning for valget.

Lille spiller

– Det har været meget vigtigt, at det var noget, som vi meget nemt kunne administrere. Når vi har en medarbejder, der sidder i Mellemøsten, der skal have fat i vores systemer, så skal det være let at sætte en sikker forbindelse op, og det var det ikke med vores gamle firewall, siger han.

Astaro findes ifølge Linux-distributøren Liga i flere hundrede virksomheder herhjemme. Den forholdsvist lille udbredelse har ikke fået den it-ansvarlige i tegnestuen til at ryste på hænderne.

– Vi har lige så store problemer med udstyr, der kommer fra en større organisation, for nogen gange kan det netop være meget svært at komme igennem i en større organisation, siger han.

På verdensplan er der over 20.000 installationer af Astaro, og det er også Astaros sikkerhedssuite, der indgår Novells sikkerhedsprodukt.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S