Datalogi i København: Uddannelsen er god nok

Antallet af optagede på datalogiuddannelsen på Københavns Universitet er faldet med knapt 100 personer siden 2004 til kun 66 i år. Institutleder Stig Skelboe forstår ikke udviklingen. Vi har alle tiders uddannelse, mener han.

De unge svigter igen i år datalogiuddannelsen på Datalogisk Institut på Københavns Universitet, hvor et rekordlavt antal på kun 66 studerende ifølge Den Koordinerede Tilmelding netop er blevet optaget.

Dermed har antallet af optagede fortsat de seneste års styrtdyk fra 221 i 2003 over 163 i 2004 til 87 sidste år og nu kun 66.

Det nye rekordlave tal betyder, at Aarhus Universitet nu optager flere studerende på datalogi end Københavns Universitet.

Alle tiders uddannelse

På Datalogisk Institut på Københavns Universitet står professor og institutleder Stig Skelbo uforstående over for udviklingen.

- Vi mener, at vi har alle tiders uddannelse, og det er ærgerligt, at der ikke er flere unge, der søger ind hos os, siger han.

Stig Skelbo har ikke noget bud på, hvorfor de unge i så massivt omfang svigter uddannelsen.

- Det kan jeg faktisk ikke sige noget om. Vi kan spørge dem, der kommer ind, hvorfor de er interesseret, men det er lidt svært at spørge dem, der ikke har søgt ind, siger han.

- Vi kan registrere og konstatere, at sådan er det, og det er vel fordi, der er noget andet, der interesserer dem mere, siger han.

Kampagner på skoler

De seneste års konstante fald i antallet af optagede studerende har fået instituttet til at forsøge at gøre flere interesserede i uddannelsen.

- Vi gør det konkret ved at besøge gymnasier. Det har vi gjort med en kampagne i foråret, men den har ikke nødvendigvis vist hele sin effekt endnu. Der vil være mange, der nu først skal have et sabbatår, siger Stig Skelbo.

Han glæder sig over, at it-branchen generelt er begyndt at gøre mere for at få unge til at vælge en it-uddannelse. Håbet er, at det også vil smitte af på antallet af ansøgere til datalogiuddannelsen.

Ifølge Stig Skelbo er der dog ikke alene brug for flere unge på uddannelsen, men også for bedre kvalificerede unge.

7 ud af 10 falder fra

- Vi har den kedelige statistik, at en tredjedel af de optagede gennem de seneste år har haft et gennemsnit på under otte fra deres studentereksamen, siger Stig Skelbo.

- Man kan godt gennemføre datalogiuddannelsen, hvis man har et gennemsnit under otte, men statistikken viser, at chancen ikke er ret stor, siger han.

Det er en af årsagerne til, at den seneste evaluering af datalogiuddannelsen i København viser, at syv ud af 10 af de studerende falder fra de første fire år.

Cirka halvdelen af de studerende, der kvitter studiet før tid, falder ifølge Stige Skelbo fra i løbet af forholdsvis kort tid på studiet.

Den anden halvdel af de frafaldne stopper typisk, fordi de senere i studieforløbet får mulighed for et job i it-branchen.

- Der er gode muligheder for at få et velbetalt job, før man er færdig, og set ud fra et samfundsmæssigt synspunkt er uddannelsen derfor på ingen måde spildt for den gruppe af studerende, selv om de ikke har gjort uddannelsen færdig, siger Stig Skelbo.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics