Torsdagens aviser om it

Jubelår for dansk telebranche. Ingen jobfest i telebranchen. TDC er på vej ud i glemselen.

Jubelår for dansk telebranche

Trods rekordlave mobiltakster og en voksende strøm af tilbud på avancerede telefoner til få kroner er der ingen grund til at gå og have ondt af telebranchen. Anført af Danmarks største teleselskab, TDC, høstede branchen sidste år 6,8 milliarder kroner før skat på at sælge teleydelser til danskerne, fremgår det af nye tal fra IT- og Telestyrelsen. Overskuddet er rekord og kommer efter flere år, hvor kunderne har nydt godt af markante prisfald som følge af kamp om især mobil- og bredbåndskunder. (Jyllands-Posten)

Ingen jobfest i telebranchen

Stigende omsætning og et rekordstort milliardoverskud i telebranchen har ikke ført til tusindvis af nye job. De seneste fire år er der ifølge nye tal fra IT- og Telestyrelsen forsvundet knap 4.000 job rundt om i tele- og internetselskaberne, og meget tyder på, at branchen i indeværende år vil nå under 18.000 ansatte. Nye og mindre arbejdskrævende løsninger vinder indpas samtidig med, at flere og flere selskaber gør brug af outsourcing. (Jyllands-Posten)

TDC er på vej ud i glemselen

TDC-aktien er så uinteressant, at flere banker nu stopper dækningen af landets største teleselskab. Den afgående koncernchef Henning Dyremose præsenterer torsdag regnskabet for første halvår. Jyske Bank har besluttet at stoppe dækningen af TDC-aktien, og Sydbank har gjort det samme, fordi aktien ikke længere betragtes som et attraktivt investeringsobjekt. Selv om TDC-aktien er på vej ud i glemselen, vil analytikerne dog fortsat bruge TDC's tal til at måle, hvordan konkurrenter som Telia og Tele2 klarer sig. (Berlingske Tidende)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics