Danske studerende til VM i softwareudvikling


Publiceret d. 4. august 2006 kl. 14.45


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Et it-projekt på Horsens Sygehus udviklet af fire studerende fra Århus deltager i næste uge i Globale Imagine Cup - det uofficielle verdensmesterskab i softwareudvikling for studerende, der i år finder sted i Indien.

De studerende fra blandt andet Center for Pervasive Healthcare på Aarhus Universitet har udviklet en applikation på Microsoft-teknologi til overvågning af operationsstuer og lokalisering af personalet.

Hvad foregår der?
Med løsningen kan personalet på Horsens Sygehus fra blandt andet et koordineringsrum følge med i, hvad der foregår på operationsstuerne via en touch screen eller mobiltelefon.

Samtidig følges personalets placeringer via bluetooth-enheder, oplyser Microsoft i en pressemeddelelse.

På længere sigt er det ønsket at tilføje stemmestyring og integrere løsningen med sygehusets booking-system og elektroniske patientjournal.

I starten af maj i år kvalificerede det danske projekt sig via den nordiske delfinale i Imagine Cup og fik dermed en finaleplads i den Globale Imagine Cup.

Ved finalen i Delhi i Indien i den kommende uge deltager 72 hold af studerende fra 42 lande. De kæmper om en præmiesum på 750.000 kroner. Flere end 65.000 studerende fra 100 lande har deltaget i de indledende runder.


Relevante link

Læs mere om det danske projekt Det Interaktive Hospital




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Efter længere tids kritik af Apple kan man nu ikke længere købe en iPad med 4G i Danmark.
24. maj 2012 kl. 08.34 | læs »

I flere lande er folk blevet tilmeldt overtakserede sms'er på grund af en falsk app. Det viser sig, at firmaerne bag svindelnummeret har flere fællestræk.
23. maj 2012 kl. 15.01 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Efter at have investeret i en mobilløsning til hjemmeplejen indså Århus Kommune hurtigt, at der...

Fuld projektkontrol Opnå fuld kontrol med dine projekter, hvor såvel dokumentation, vidensdeling...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.