Unge lokkes til natklubber via chatforummer


Publiceret d. 10. august 2006 kl. 13.38 | Antal kommentarer (19)


Annonce:
Opdateret: kl. 15.06
 
ANNONCE:
 
Unge på den populære danske hjemmeside DKBN risikerer at blive mødt med ulovlige reklamer.

Ifølge selskabet Freeway, der står bag det danske ungdomssite, kontakter diskoteker og natklubber de mest tjekkede unge brugere for at få dem til lokke andre brugere med ind som kunder på beværtningerne.

- Natklubberne bruger vores sites til at kontakte de populære brugere. 18-20-årige flotte piger fra Nordsjælland får utroligt mange tilbud fra natklubberne. De er jo den type gæster, der trækker mange flere kunder med sig, siger Jesper Rydahl, direktør for DKBN (Denmark By Night).

Populære netværk
Sociale netværk som blandt andre Arto.dk og DKBN er yderst populære blandt børn og unge. Mere end 550.000 registrerede brugere anvender Arto.dk, der ifølge selskabet primært anvendes af unge under 25 år.

Forbrugerombudsmanden mener, at det er i direkte strid med ordlyden i den nye markedsføringslov, at diskoteker og natklubber forsøger at lokke de unge til via ungdoms-forummerne.

- Det er i strid med god skik at bruge børn og unge i markedsførings-øjemed, siger Birgitte Wested, fuldmægtig hos Forbrugerombudsmanden, der dog ikke vil forholde sig konkret til sager, som ikke har været behandlet af myndighederne.

Hun påpeger dog, at det kan være i strid med forbuddet mod spam i den nye lov §6, når natklubberne henvender sig uopfordret elektronisk til de unge.

Ifølge Birgitte Wested må børn og unge desuden ikke bruges til skjult markedsføring ved at påvirke kammerater. Det skyldes, at de unge er særligt sårbare overfor den slags form for påvirkning.

Freeway: Ikke noget problem
I Freeway afviser man totalt, at kontakten mellem brugerne på DKBN og natklubberne skulle være et problem.

- Brugerne melder sig jo selv på vennelister inde på DKBN, hvor de kan få tilbud fra natklubberne eller en promotor for en natklub, siger Jesper Rydahl.

Han fremhæver, at der intet skjult reklame over trafikken. Det er åbenlyst, at det er klubberne som gør reklame for sig selv. Og de unge kan selv framelde vennelisterne.

- Men det gør de jo ikke, fordi de vil jo gerne have invitationerne, siger Jesper Rydahl. DKBN regulerer selv, at der kommer et begrænset antal invitationer ud.

- Ellers underminerer jeg jo min egen forretning, hvis mine brugere bliver overspammet med invitationer.

Forbrugerombudsmanden opfordrer unge til at anmelde alle lignende markedsførings-opfordringer fra diskoteker og natklubber.

Læs mere om sociale sites i fredagens trykte udgave af Computerworld.




Kommentarer - Debatoversigt


Amoralsk forretningsidé
18 indlæg

Tåbeligt udsagn
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Efter længere tids kritik af Apple kan man nu ikke længere købe en iPad med 4G i Danmark.
24. maj 2012 kl. 08.34 | læs »

I flere lande er folk blevet tilmeldt overtakserede sms'er på grund af en falsk app. Det viser sig, at firmaerne bag svindelnummeret har flere fællestræk.
23. maj 2012 kl. 15.01 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Online-spil - Globaliseringen medfører nye krav og forventninger til nutidens virksomhedsledere....

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

De sociale medier har åbnet for forretningsmuligheder uden fortilfælde. Men prisen er alvorlige...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.