It-distributør ryster millionunderslæb af sig

Efter nogle magre år er billedet vendt for it-distributøren Rosenmeier Electronics, der ellers har kæmpet med underslæb og milliontab. I år tælles resultat før skat i et tocifret antal millioner kroner.

It-distributøren Rosenmeier Electronics kører igen med fyldte sejl efter et par år præget af omstrukturering og tilbagegang.

Omsætningen i regnskabsåret 2005/06 er steget næsten 200 millioner, og resultatet før skat er på 10,5 millioner kroner.

Slået tre selskaber sammen

It-distributøren Rosenmeier Electronics har slået tre selskaber sammen til et og har nu estimerede tal klar for det første hele regnskabsår.

- Der er tale om en klar fremgang - især hvis vi sammenligner os med konkurrenterne, der alle undtagen en (Actebis, red.) kører med underskud, siger Jørn Rosenmeier, administrerende direktør i Rosenmeier Electronics.

Han understreger, at der er tale om estimerede tal, da regnskabet endnu ikke har været udsat for revisionens kritiske blik.

Slap for skrammer i HP-krig

Han vurderer, at ikke mindst HP-krigen tidligere på året, hvor distributørerne sloges om at blive en af de fortsættende HP-distributører, har kostet konkurrenterne mange penge.

Rosenmeier har ikke HP-agentur, så den nordjyske distributør slap for skrammer i det slag.

Til gengæld blev selskabet ramt af fusk i datterselskabet Rosenmeier Periferi.

Belastet af renteudgifter

- Vores egenkapital forsvandt også i forbindelse med underslæbet i Viborg-selskabet, så vi har måttet låne 30 millioner fra moderselskabet og 70 millioner i banken, og dem har vi betalt renter af, siger Jørn Rosenmeier og antyder dermed, at resultatet kunne have været betydelig bedre.

Han mener, at egenkapitalen for en distributør bør være mindst fem procent af omsætningen, så med en egenkapital i øjeblikket på godt seks millioner kroner, er der et stykke vej endnu, før den er på plads.

Massive investeringer

Fremtiden for distributøren byder på massive investeringer i at blive mere effektiv.

- Vi har femårs-planer liggende for automatisering af lageret og har også projekter i gang internt for e-handel, kommunikationsværktøjer og ERP-system, siger Jørn Rosenmeier.

Hvor Rosenmeiers distributionsvirksomhed tidligere har været delt op i tre separate selskaber, er alle aktiviteterne inden for henholdsvis it- og radio/tv-distribution nu samlet i det ene selskab Rosenmeier Electronics.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S