Dansk politi giver hackerne frit spil

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 15. september 2006 kl. 11.11 | Antal kommentarer (18)
 
ANNONCE:
 
Politiet er sat af med flere banelængder, når det gælder om at få hackere bag tremmer.

Det halter med at sikre beviser.

Det internationale samarbejde fungerer ikke. Og de lokale politikredse mangler den mest basale viden om at bekæmpe it-kriminalitet.

- Politiet er simpelthen ikke klædt på til at opklare hacking,
siger direktør Ulf Munkedal hos sikkerhedsfirmaet Fort-
Consult.

Anmeldes ikke
Derfor undlader virksomheder helt at anmelde hacker-angreb. De ved, at der intet sker.

Risikoen for at blive eksponeret i medierne er mange gange højere end sandsynligheden for, at politiet fanger en gerningsmand, forklarer Ulf
Munkedal.

- Vores kunder som Alm. Brand, KMD, Tryg, Danske Spil, TDC, DONG og Arla Foods er store nok til at rydde op efter sig selv, men det er ærgerligt, at gerningsmændene går fri, siger han.

Også Dansk Industri efterlyser et kompetenceløft i politiet.

Skal efteruddannes
- Politiet skal efteruddannes i at sikre beviser og udbrede den viden til virksomhederne. Politiet må tage denne type kriminalitet mere seriøst, mener it-sikkerhedsekspert Henning Mortensen fra Dansk Industri.

Han peger på, at især små virksomheder har et stort behov for hjælp til at sikre beviserne.

Kriminalinspektør og chef for det Nationale IT-efterforskningscenter, NITEC, Hans Henrik Jensen, afviser kritikken.

- Jeg deler ikke den opfattelse, at vi ikke er dygtige nok. Men der er altid et kapløb mellem gerningsmændene, der bliver dygtigere, og politiet der uddanner sig, siger han.

Hans Henrik Jensen peger på, at gerningsmændene ofte ikke bliver fanget i denne type sager, fordi en kriminel kan bo i et land, bruge et netværk i et andet land og udføre kriminaliteten i et helt tredje land.

Samtidig besværliggør det retshåndhævelsen, at der er forskellige love og regler i landene.

Det kræver et omfattende koordinationsarbejde.

Intet overblik over tab
Man kan kun gisne om, hvor meget hackning koster de danske virksomheder. Ingen har et overblik.

I England gjorde politiets it-enhed tabet for engelske virksomheder op til 26 milliarder kroner i 2004. Her stod virus og orme-angreb for næsten en tredjedel af tabet.

- Danske virksomheder bør være trygge ved at anvende it til deres forretningskritiske aktiviteter, også uden at risikere at blive kigget i kortene af hackere eller andre. Ellers hæmmer det vores udvikling, siger direktør Jane Eis Larsen fra foreningen IT-Branchen.

Direktør Morten Kamper fra Foreningen for Dansk Internet HHandel (FDIH) frygter også, at det kommer til at koste erhvervslivet penge.

- Hvis politiet ikke tager hånd om problemerne, risikerer vi i sidste ende, at regningen havner hos for eksempel onlinebutikkerne i form af indkøb af nye dyre sikkerhedssystemer, siger han.

Udveksler erfaringer med udenlandsk politi
NITEC udveksler jævnligt erfaringer med udenlandsk politi og bruger mange ressourcer på internationale møder, hvor der laves fælles aktionsplaner.

Det samarbejde fungerer godt, fortæller Hans Henrik Jensen.

Alligevel overtog de lokale politikredse for nylig ansvaret for at optage anmeldelser om hacking fra den centrale it-enhed.

Det møder kritik fra DK Cert, der overvåger it-sikkerheden i Danmark.

- Politiet siger, at det har et stort internationalt netværk. Det har de også, men ikke på it-området. Det er ekstra uheldigt, at man forlader den centrale tanke på det her område, siger sikkerhedsekspert Preben Andersen fra DK Cert.

Men også den kritik affejer chefen for NITEC, Hans Henrik Jensen, og peger på, at politireformen med færre og større politikredse vil løse problemet.

Kun hvis hackere for eksempel stjæler fra bankkonti griber politiet ind.

- Vi har rigtigt mange borgere, virksomheder og webhoteller, der henvender sig til os, fordi de har været hos politiet først. De spørger, om det kan være rigtigt, at politiet ingenting gør. Alle mener, at det er et stort problem og føler sig magtesløse og til grin, siger sikkerhedsekspert Preben Andersen.

Læs mere i fredagens trykte udgave af Computerworld.


Kommentarer - Debatoversigt


Omkostninger ved at skifte fra MS Windows
15 indlæg

NITEC, CERT eller Ulf Munkedal?
1 indlæg

Skal politiet sikre os, eller skal vi selv sikre os?
1 indlæg

ansvar og kontrol
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (5) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

De cyberkriminelle tilpasser hele tiden deres svindelnumre, i takt med at der opstår nye...

Phishing er ikke, hvad det har været. En betydelig del er i dag baseret på malware, der...