TDC går glip af hemmelig bonus


Publiceret d. 22. september 2006 kl. 13.50


Annonce:
 
ANNONCE:
Skatteyderne må ikke vide, hvad TDC tager sig betalt for at administrere den offentlige digitale signatur. Også TDCs bonusordning er hemmelig.

Hverken TDC eller It - og Telestyrelsen ønsker at oplyse, hvor meget TDC får bonus, hvis to millioner danskere har en signatur i 2008.

Det eneste forhandlingsleder Palle H. Sørensen fra It - og Telestyrelsen vil ud med er, at TDCs bonus udgør 1/3 af deres samlede betaling.

På finansloven er afsat et engangsbeløb på 50 millioner til signatur-projektet, men da flere af pengene går til aktiviteter som markedsføring og løbende udvikling af infrastrukturen hos andre end TDC, er det umuligt at fastslå det præcise beløb.

Kræver svar fra minister
Hemmelighedskræmmeriet får socialdemokraternes it-ordfører, Magnus Heinicke, til at afkræve et svar fra videnskabsminister Helge Sander.

- Jeg vil bede ministeren redegøre for den betaling og de bonusordninger, staten har aftalt med TDC. De beløb skal ikke være skjult for offentligheden, siger han.

TDC ønsker også selv at holde beløbet hemmeligt. De vil hverken kommentere på størrelsen af deres samlede betaling eller deres bonus.

TDC vil dog erkende, at firmaet ligger langt efter det antal brugere af digital signatur som IT - og Telestyrelsen har opstillet. Ifølge aftalen skulle TDC i juni 2006 have skafet en million brugere. Det faktiske tal er 690.000.

- Jeg er ikke vildt optimistisk med hensyn til at nå målene. Der skal ske noget helt ekstraordinært, siger John Christensen, leder af Digital Signatur hos TDC.

Tallene viser da også, at hele 1.282.000 danskere skal anskaffe sig en signatur inden juni måned år 2008, hvis det skal lykkes.


Bonusordning

Målsat antal
Tid Brugere
juni 2004: 350.000
juni 2005: 700.000
juni 2006: 1.000.000
juni 2007: 1.300.000
juni 2008: 2.000.000

Faktiske tal
Tid Brugere
juni 2004: 193.000
juni 2005: 420.000
juni 2006: 690.000
14. september 2006 er der udstedt 718.000 signaturer




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

En bestyrelse for en it-virksomhed, der krakkede for 12 år siden, hives nu i retten i en sag om erstatning på 100 millioner kroner.
24. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Efter længere tids kritik af Apple kan man nu ikke længere købe en iPad med 4G i Danmark.
24. maj 2012 kl. 08.34 | læs »

I flere lande er folk blevet tilmeldt overtakserede sms'er på grund af en falsk app. Det viser sig, at firmaerne bag svindelnummeret har flere fællestræk.
23. maj 2012 kl. 15.01 | læs »

Freden har ikke sænket sig over det milliard-store kommunale marked for it-ydelser, hvor KMD og kommunerne fortsat skændes.
24. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.