Er Oracle på vej i seng med Ubuntu?

Novell og Red Hat er ofte blevet nævnt som potentielle leverandører af et operativsystem til Oracles produkter, men nu mener flere analytikere, at svaret skal findes et helt andet sted. Det er Linux-distributionen Ubuntu, der bliver sat i forbindelse med database-giganten.

Det vil være en helt naturlig handling for Oracle at udvide sortimentet af databaser, middleware og applikationer med et operativsystem.

Derved får kunderne et out-of-the-box- produkt, og Oracle ville stå betydelig stærkere i kampen mod rivalen fra Redmond, Microsoft.

Opmærksomheden har længe været hensat til Novell som et potentielt købsmål for Oracle, men flere analytikere giver i øjeblikket udtryk for, at der findes bedre og billigere alternativer.

Flere nævner således Ubuntu som den perfekte partner for Oracle.

Fokus på brugervenlighed

Ubuntu er baseret på Linux, men optimeret i forhold til brugervenlighed og derved meget nemmere at arbejde med og installerer end traditionelle Linux-distributioner.

Samtidig findes der et meget stærkt community bag programmet med knap 70.000 registrerede brugere.

Begrundelsen er, at det vil være en stor fordel for Oracle at benytte Ubuntu, da programmet er det perfekte match med Oracles ønske om et operativsystem, der kan sælges sammen med virksomhedens applikationer.

Richard Monson-Haefel, der er analytiker i Burton Group, giver eksempelvis udtryk for, at Ubuntu er den perfekte makker for Oracle, der kun er på udkig efter et operativsystem.

De øvrige konkurrenter til pladsen som platform har for mange tillægsprodukter, siger han. Han giver Novells Netware som eksempel på et produkt, der er ubrugeligt for Oracle.

På flere Linux-forumer, eksempelvis DistroWatch.com, nævnes Ubuntu da også som en oplagt kandidat til Oracle.

Ellison: jeg vil have en komplet pakke
Larry Ellison, Oracles direktør, har da også flere gange offentligt udtalt, at han godt kunne tænke sig sin egen version af Linux.

- Jeg vil gerne have en komplet pakke, sagde Ellison til Financial Times i april. Vi mangler et operativsystem, og Linux vil være et logisk valg.

Larry Ellison sagde i interviewet med Financial Times, at partnerskabet med Red Hat og Novell ikke er nok for Oracle.

Ellison mener, at kunderne ønsker et one-stop-shop, hvor de kan få en samlet pakke med operativsystem og applikationer. Det mener han, Linux er perfekt til.

Hvis Oracle laver en pakke med sine applikationer og Ubuntu som operativsystem, vil det med stor sandsynlighed komme de små og mellemstore virksomheder til gode.

En pre-konfigureret pakke af denne type vil nemlig ramme lige ned i denne målgruppe.

Billig og perfekt partner

Vælger Ellison Ubuntu ville det ikke bare spare ham for en masse penge i forhold til at opkøbe eksempelvis Novell, det ville også eliminere de problemer, der naturligt ville opstå ved at sammenlægge to så prominente firmaer med hinanden.

Databasefirmaet har da også tidligere været på udkig i open source-verdenen, og vist interesse for firmaer som Sleepycat samt JBoss, som Red Hat snuppede for næsen af Oracle.

Oracle har ikke ønsket at kommenterer sagen, men siger til Computerworld, at driftsplatformen hos Oracle er Linux.

Derud over henvise firmaet til det kommende Oracle OpenWorld 2006, for yderligere information.

Arrangementet løber af staben den 22. – 26. oktober i San Francisco.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen