Hvem er Danmarks digitale iværksætterstjerne?


Publiceret d. 20. oktober 2006 kl. 07.45


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

Chad Hurley og Steve Chen var godt et år om at forvandle deres digitale iværk­sætter­drøm YouTube til en indtægt på 10 milliarder kr. Det var, hvad Larry Page og Sergey Brin - to andre digitale iværksættere, hvis iværksættervirksomhed Google nu er 750 milliarder kr. værd - betalte for video-sitet YouTube så sent som i sidste uge.

Hvad dette illustrerer mere end noget andet er, at "digitaliseringen er det stærkeste innovationsværktøj" på dagens markedsplads. Citatet kommer ikke engang fra en iværksætter, men derimod den administrerende direktør for Københavns Kommune, Claus Juhl. Så vidt har erkendelsen om digitaliseringens potentiale bredt sig.

Men hvem har de stærkeste nye digitale ideer i Danmark? Hvem har fremtidens nye digitale koncepter og løsninger, de nye, frække forretningsmodeller, der digitaliserer konkurrenterne af banen? Hvem har potentialet til at blive Danmarks svar på Hurley & Chen?

For at finde et svar arrangerer Computerworld i samarbejde med 5te, it-væksthuset på IT-Universitet, en konkurrence om, hvem der er Danmarks digitale iværksætterstjerner.

Konkurrencen bærer navnet Edison-Prisen 2007 til ære for en iværksætter af Guds nåde fra en svunden, men ikke mindre spændende tid.

Thomas Alva Edison inkarnerer den fuldblodige iværksætterkultur. Adspurgt, om han ikke var træt af at forsøgene mislykkedes gang på gang, da endnu en tråd var brændt over i den lille glaskugle, som han havde en ambition om skulle lyse verden op, svarede han:

"Jeg har ikke fejlet. Tværtimod. Det er lykkedes mig at opfinde endnu en løsning, som ikke virker."

Se, det er ægte betakultur, fra før begrebet blev opfundet. Og det er også den kultur, som driver tusinder af danskere til at eksperimentere og realisere deres digitale ambitioner i dagens Danmark.

Faktisk står vi med en hurtigt voksende underskov af spændende it-iværksættere, som ikke alene fortjener at blive set og anerkendt - ikke mindst af potentielle investorer - men som kan inspirere andre til at drømme om det, der ikke er endnu.

Edison-prisen bliver en scene for alle de digitale iværksættere, hvor de får ordet og den udelte opmærksomhed fra et dommerpanel, som består af kyndige erhvervsledere, succesfulde iværksættere og stærke investorer.

Dommerpanelet tæller blandt andre:

Jesper Kring - iværksatte Kring Technologies, der leverer it-løsninger til danske erhvervsliv ved at trække på et globalt netværk af it-specialister

Henrik Albertsen - administrerende direktør i venturefonden Nordic Venture Partners, der hvert år screener tusinder af nye it-virksomheder.

Tim Frank Andersen - serieiværksætter, medejer af Framfab, partner i Internet Ventures Scandinavia, som investerer i nye it-virksomheder.

Jørgen Bardenfleth - administrerende direktør for Microsoft Danmark og bestyrelsesformand for væksthuset 5te.

Caroline Søeborg Ahlefeldt - iværksætter af koncepthuset OEO, tidligere medstifter af it-huset Mousehouse og it-uddannelsen Space Invaders.

Dommerne vil i forbindelse med Edison-Prisen lægge vægt på tre hovedforhold:

Originalitet - Hvor nyt, interessant og lovende er forretningskonceptet eller produktet?

Kvalitet - Hvordan bliver ideen/konceptet eksekveret og hvordan bliver forretningsplanen grebet an?

Betydning - Hvor vidtrækkende eller perspektivrigt er ideen/konceptet?

De 10 bedst placerede deltagere vil få en evaluering fra dommerne på alle tre forhold, som dels belyser iværksætterprojektets potentiale, dels identificerer indsatsområder, der kan gøre det lettere at få succes. Selve konkurrencen bliver afviklet ved, at deltagerne melder sig til, indleverer en beskrivelse af projektet på to A4-sider og forbereder en præsentation af de tre kriterier for dommerpanelet.

Kriterierne for at deltage er, at virksomheden skal være stiftet inden for de seneste tre år, og at produktet eller konceptet skal være funderet i it. Desuden skal deltagerne have tilmeldt sig senest den 30. november, 2006.

- Konkurrencen er åben for alle. Det bliver en fest og en fejring af den entreprenante sjæl og en demonstration af, hvad det digitale iværksætter-Danmark har at byde på, siger Sam Steffensen, direktør for 5te, som i sig selv danner rammen om flere end 100 digitale iværksættere.
Formålet med Edison-prisen er at give en ny generation iværksættere en hånd, skabe rollemodeller og inspirationskilder, der profilerer såvel it som iværksætteri.



Alle artikler om:
Edison-Prisen


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

På et møde imorgen skal de danske HP-ansatte orienteres om virksomhedens nye planer. Men fremtiden for Danmark er fortsat uklar.
24. maj 2012 kl. 11.06 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.
24. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Når det offentlige spænder livremmen ind, koster det it-konsulentleverandører jobbet. Se her, hvordan en offentlig myndighed vil skære kraftigt ned på sit forbrug af eksterne it-konsulenter.
24. maj 2012 kl. 10.26 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.