Helmers fiberprojekt: Nul kunder efter et år

Drømmen om at gøre Roskilde-forstaden Trekroner til et 10 gigabit bredbåndsparadis ser ud til at løbe ud i sandet. Efter et år er der endnu ingen kunder. Initiativtageren, Giga-stifter Finn Helmer, nægter at give op.

Den tidligere Giga-direktør Finn Helmer må erkende, at han måske var lige optimistisk nok, da han for et år siden fremlagde en drøm om at tilbyde 10 gigabit fibernet i Roskilde-forstaden Trekroner.

I hvert har drømmen om et sandt bredbåndsparadis fået et hak i tuden af en slange forklædt som et gabende tomt kundekartotek.

Ved præsentationen af projektet for et år siden lød ambitionen, at der kun ville gå seks måneder, inden de første kunder var koblet på den lynhurtige forbindelse på 10 gigabit, men et år efter er ikke en eneste kundekontrakt blevet underskrevet.

Kobbersælgere forvirrer

Finn Helmer afviser dog, at der er tale om en fiasko.

Han mener, at kunderne til det lynhurtige fibernet findes, men at de massive salgskampagner for bredbånd via kobbernettet forvirrer kunderne.

- Der sker i øjeblikket det, at der kommer en enorm forvirring blandt kunderne. Kunderne er jo ikke teknikere, og der er vitterlig nogen, der går ud og rådgiver dem om, at kobber holder i 10 år endnu. Men det har jo slet ingen relevans, når det koster det samme at installere fiber som kobber, lyder det fra Finn Helmer.

- Det er simpelthen frækt, at man laver en installation, som alligevel skal laves om om en fem-ti år, tilføjer han.

Ingen kunder

Ikke desto mindre må han dog erkende, at projektet med de 10 gigabit i Trekroner endnu ikke er kommet meget længere end tegnebrættet.

Erhvervsudviklingschef i Roskilde, Kim Valbum, der har været kontaktperson for virksomheder og personer, der var interesserede i at blive koblet på fibernettet, oplyser til Dagbladet Roskilde, at han kun har fået få og sporadiske henvendelser, der mest er kommet fra teknisk interesserede, ikke fra potentielle brugere.

Holder fast i drømmen

Men selv om kundekartoteket endnu er tomt, tror Finn Helmer fortsat på drømmen om de 10 gigabit.

- Nu begynder der at komme indhold, som kræver de højere hastigheder, og så skal folk have en opgradering.- Det kan godt være, at danskerne ikke er helt klar til det her endnu, men vi kan ikke være verdens førende it-land, hvis vi stadig betragter 64 Kb som bredbånd, siger Finn Helmer.

Han afviser at have tabt penge på, at projektet endnu ikke er kommet i gang.

Finn Helmer tjente 300 millioner kroner, da Intel købte det lille NKT-selskab Giga i marts 2000 for 9,4 milliarder kroner. Han har siden deltaget i etableringen af mere end 40 virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect