Korruptionsskandale i Siemens efterforskes


Publiceret d. 21. november 2006 kl. 10.58


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Politiet i Tyskland er i gang med at efterforske en omfattende korruptionsskandale i industrigiganten Siemens AG.

Efterforskningen har afdækket en hemmelig "pengekasse" på 100 millioner Euro, der ifølge de tyske anklagere i München har været anvendt til bestikkelse. Bestikkelsen på minimum de 100 millioner Euro er udbetalt fra selskabets telefondivision i forsøg på at vinde kontrakter og aftaler.

I torsdags - den 16. november - anholdt politiet således fem mistænkte, herunder en tidligere afdelingschef, efter at man dagen før havde gennemført en razzia mod 30 Siemens-kontorer i Tyskland.

12 mistænkes for bestikkelse
I alt er 12 personer mistænkt for at have brugt selskabets penge på bestikkelse, for at vinde kontrakter. Bestikkelsespengene er udbetalt via udenlandske bankkonti, primært i Schweiz.

Blandt de aftaler selskabet har "vundet" på denne måde, er en kontrakt for de sikkerhedssystemer, der blev anvendt under de Olympiske Lege i 2004 i Athen.

Razziaen i onsdags involverede 270 efterforskere fra skattemyndighederne, politiet og anklagemyndigheden, der gennemsøgte selskabets hovedsæde i München samt afdelingen i byen Erlangen, tillige med forskellige kontorer i Schweiz.

Dagbladet Süddeutsche Zeitung har nævnt, at myndighedernes razzia også omfattede Klaus Kleinfelds, selskabets topchefs, kontor, men dette har Siemens ikke selv bekræftet.

Den nye skandale kommer på et tidspunkt, hvor Siemens allerede har det svært. Selskabet har igennem nogen tid været skydeskive i sagen om kollapsen for den tyske telefonproducent BenQ Mobile, ligesom flere andre anklager om korruption har floreret.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.
24. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Alle virksomheder og organisationer baserer deres samarbejde, relationer og juridiske råderum på...

Det er vitalt at have godt styr på sine processer omkring kontraktindgåelse og ikke mindst på...

Læs i dette white paper, hvordan du udvikler mere intelligente produkter ved at bruge værktøjer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.