Eksplosiv vækst i ip-telefoni til virksomheder

Halvdelen af de nordiske virksomheder vil komme med på IP-bølgen over de næste to år. Der kan være penge at spare, men de bedste argumenter ligger i gevinsterne fra integration med andre applikationer og øget mobilitet.

Antallet af nordiske virksomheder, der anvender IP-telefoni, kan blive fordoblet indenfor det næste år, viser en undersøgelse fra analysehuset IDC.

Blandt de 600 adspurgte virksomheder anvendte cirka 20 procent IP-telefoni. Den andel ventes at stige til op mod 40 procent næste år, og kan nå op på 50 procent i løbet af to år, ifølge Brian Troelsen, senioranalytiker hos IDC.

- Det er ikke et spørgsmål om man skal have IP, men hvornår, sagde Brian Troelsen på en konference om IP-telefoni tirsdag.

Integration giver gevinst

Mens IP-telefonien tidligere hovedsageligt er blevet opfattet som et middel til at reducere omkostninger med, er der nu stigende fokus på integrationen med virksomhedernes øvrige systemer og på mobile løsninger, siger branchefolk.

- Tidligere har alt handlet om infrastrukturbesparelser, siger Thomas Lethenborg, Business Unit Manager hos Siemens. – Men væksten nu er på services og applikationer.

Ifølge Lethenborg er en del virksomheder blevet skuffede over IP-telefonien, fordi deres forretningsplaner udelukkende har fokuseret på besparelsesaspektet. – Den største gevinst er på integrationen med kerneprocesserne i virksomheden, vurderer han.

Mobile besparelser

Nogle analytikere mener, at mobilen har potentialet til at udkonkurrere fastnettet på privatkundesiden. På virksomhedsniveau forventer mange dog, at der snarere bliver tale om en sammensmeltning af de to kommunikationsformer.

- Der er ingen tvivl om at mobilintegrationen bliver den næste store bølge, vurderer Henning Glegg-Sørensen fra IBMs Integrated Communications Services.

Den øgede interesse i mobile IP-løsninger drives i høj grad af virksomhedernes voksende udgifter på området. En undersøgelse fra det internationale IP-selskab Avaya viser, at virksomheders udgifter til mobiltelefoni er ved at indhente de beløb, der spenderes på fastnettet.

- Vi forventer, at udgifterne til mobiltelefonien allerede næste år vil overstige det, der anvendes på fastnet-telefoni, i mange virksomheder, siger Roger Jones, europæisk direktør for forretningsudvikling hos IP-selskabet Avaya til Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job