Hyperion ser penge i de mindre virksomheder

Tema: Business Intelligence-leverandøren Hyperion, der hidtil har fokuseret på store kunder, vil nu ind og sælge til de små- og mellemstore virksomheder. Det skal ske ved at rekruttere 10 nye partnere i Danmark og Sverige.

Hyperion, der leverer business intelligence-løsninger, har set sig varm på de små- og mellemstore virksomheder (SMV) i Danmark og Sverige.

I første omgang har man ansat fem nye medarbejdere, der skal skubbe en ny partnerstrategi i gang.

Det er nemlig planen, at Hyperion i løbet af 2007 skal skaffe 10 nye partnere i Danmark og Sverige, der skal fungere som videreforhandlere.

- Det er via dem, vi vil forsøge at komme ind på SMV-markedet, siger Martin Zingmark, der er partneransvarlig i Hyperion Nordic.

Han understreger, at Hyperion fortsat også vil satse på de helt store kunder.

Øget behov for BI

Martin Zingmark peger på, at Hyperion ser muligheder for at komme ind på netop denne del af markedet med business intelligence, fordi der kommer mere og mere fokus på gennemsigtighed og krav om, at man skal kunne styre forretningen gennem forandringer og udvikling.

Det for de små- og mellemstore virksomheder til at efterspørge BI-løsninger.

- Vi har tidligere været fokuseret på de store kunder, men SMV-markedet er interessant, fordi vi kan se et øget behov for business intelligence-løsninger, og fordi det er et marked, hvor vi ikke har været til stede hidtil, forklarer Martin Zingmark fra Hyperion.

Hyperion har 2.500 ansatte i over 20 lande. I Danmark tæller kundelisten blandt andre Danfoss, Danisco og Københavns Energi.

Samme løsning til alle

Men nu skal der altså også føjes mindre kendte virksomheder til kundelisten, hvis Hyperions nye partnerstrategi skal lykkes.

Hyperion mener selv, at virksomhedens BI-løsning, Hyperion System 9 BI+, tilfredsstiller de behov, man finder hos SMV-kunderne.

Martin Zingmark fortæller, at den nye strategi derfor ikke kommer til at have indflydelse på selve produktet.

- Kompleksiteten i de behov man har hos de små og mellemstore virksomheder er selvfølgelig anderledes, men behovet for de forskellige former for information er stort set det samme, uanset hvilken virksomhed, det drejer sig om, siger han.

Martin Zingmark mener, at Microsoft bliver den største konkurrent for Hyperion med den nye strategi, mens også virksomheder som Cognos og Business Objects er meget aktive på denne del af markedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S