Nordic Computer splitter forretningen op

Brokervirksomheden Nordic Computer omdøber de indenlandske aktiviteter til Comitec og opretter en ny virksomhed, der med navnet Nordic Computer tager sig af den udenlandske forretning.

Den gamle nordjyske brokervirksomhed Nordic Computer har splittet virksomheden op i to.

- Det gamle Nordic Computer har vi døbt om til Comitec, og den del af virksomheden skal fremover tage sig af de indenlandske aktiviteter, fortæller Kristian Gustafson, økonomidirektør for såvel Comitec som Nordic Computer.

Fra 1. juli har selskabet oprettet et nyt selskab, der under navnet Nordic Computer varetager den hidtidige udenlandske brokeraktivitet.

Jeg siger det ikke

Økonomidirektøren vil ikke løfte sløret for, hvorfor det er det nyetablerede selskab, der fortsætter med det gamle navn, mens de oprindelige aktiviteter omdøbes og fortsætter i et andet selskab med et nyt navn.

Men ifølge Computerworlds oplysninger har skattevæsenet ofte en del at sige, når det gælder om at vælge, hvilken aktivitet der skal udskilles, og hvilken der mest fordelagtig at fortsætte med.

Comitecs netop aflagte regnskab omfatter Nordic Computers aktiviteter for regnskabsårets første ni måneder frem til 30. juni.

Vi har solgt et hus

Bruttofortjenesten er gået frem med seks millioner kroner, mens overskuddet er gået frem med mere end otte millioner.

- Vi har solgt en ejendom, som har indbragt omkring fem millioner kroner og derudover har vi haft god fremgang i især vores serviceforretning, siger Kristian Gustafson.

Konkurrenterne inden for serviceydelser er ifølge økonomidirektøren de andre store leverandører og også en spiller som ServiceGruppen.

Forventningerne til indeværende regnskabsår er fortsat fremgang i såvel omsætning som indtjening.

Første regnskabsår for det "nye" Nordic Computer afsluttes 30. september 2007.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect