Ny Linux-distribution til multimedieproduktion

Nu er den multimediefikserede Linix-distribution 64 Studio sluppet fri i en version med masser af gratis redigeringsværktøjer.

Den Debian-baserede Linux-distribution 64 Studio er klar i version 1.0. 64 Studio er udviklet med et bestemt formål, og det er multimedieproduktion for de seriøse.

Som navnet antyder, er det et 64-bitprogram men platformen findes også som 32-bit version til ældre hardware.

Distributionen bygger på version 2.6.17 af Linux-kernen sammen med X.org og Gnome 2.14 desktop.

Blandt de værktøjer, der følger med 64 Studio er et hav af applikationer til at skabe og redigere medier i mange forskellige formater. Uanset om det gælder billeder, video, lyd eller web-publicering har 64 Studio et værktøj, der er klar til opgaven.

Bedst til lyd

I specifikationerne ser redigering af lyd dog ud til at være programmets stærkeste side.

Der indgår nemlig applikationer som Ardour, der kan bruges til indspilning, redigering og miksning af lyd samt JAMin og administrationsværktøjet QjackCtl.

Udviklerne bag pakken medgiver, at Protools dominerer markedet for lydredigering, og at der desværre ikke findes open source-værktøjer, der gør det muligt at eksportere eller importere det lukkede filformat.

AAF’s (Advanced Authoring Format) voksende popularitet betyder dog, at der 64 Studios muligheder bliver bedre og bedre.

Af andre værktøjer i 64 Studio kan nævnes Inkscape, der bruges til vektorgrafik og Gimp, som er et billedbehandlings-program, der minder om Photoshop.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS