Nu er ODF formelt en ISO-standard


Publiceret d. 7. december 2006 kl. 12.24 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

International Organization for Standardization (ISO) publicerede i sidste uge en betænkning, der officielt godkender Open Document Format (ODF) som en ISO-standard under navnet ISO/IEC 26300:2006.

ISO har således sat det endelige punktum i det arbejde, der fastslår, at ODF er en godkendt standard.

Blåstemplingen har ikke nogen direkte betydning for udviklingen af formatet eller markedsføringen af det, fortæller Thomas Roswall, der er en af hovedkræfterne bag OpenOffice i Danmark.

Han er dog glad for, at processen i denne omgang har fået en ende, for certifikatet kan på længere sigt have betydning for ODF.

- Det er en vigtig formalitet, der er kommet på plads. På den korte bane har den ikke betydning, men det er dejligt, at det sidste led i denne proces er blevet afsluttet, siger Thomas Roswall.

- Den officielle blåstempling kan få betydning i fremtiden, hvor det kan tænkes, at virksomheder eller andre, der vil bruge formatet kræver et officielt stempel fra ISO, siger Roswall.

ODF startede i 2002
ODF er et XML-baseret dokumentformat udviklet i standardorganisationen OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards).

Udviklingen af ODF startede i 2002, og 1. maj 2005 blev standarden vedtaget som officiel OASIS-standard.

1. maj 2006 vedtog ISO ligeledes ODF som ISO-standarden ISO/IEC 26300, men først nu har det fået den endelige blåstempling af ISO.

Udviklingen og vedligholdelsen af specifikationen foregår i en arbejdsgruppe, hvor blandt andet Sun, IBM, Corel, Adobe, Novell, Intel deltager.




Kommentarer - Debatoversigt


Hvad skal det bruges til?
1 indlæg

Korrekt
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Danske og norske myndigheder har forbudt brugen af Google Apps. Der er mange tabere, men ingen vindere ved at forbyde cloud computing.
7. februar 2012 kl. 07.00 | læs »

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.
6. februar 2012 kl. 11.02 | læs »

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.
6. februar 2012 kl. 16.03 | læs »

Den svenske regering siger efter en del ballade farvel til IBM's mail- og samarbejdsplatform, Lotus Notes. Se hvad svenskerne vælger.
7. februar 2012 kl. 08.14 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

This white paper describes SIP from both business and technical perspectives. Read about SIP...

ISO 27001 er internationalt anerkendt som en struktureret metodologi til informationssikkerhed og...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.