Dansk borgerportal kan trække ud til 2012


Publiceret d. 8. december 2006 kl. 12.50


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Danskerne vil have en personlig webindgang til det offentlige.

Men det kan vare længe, før de høje forventninger bliver indfriet. Faktisk fortaber deadline for borgerportalen sig tidshorisonten: Slutdato i 2012.

Til januar åbner portalen borger.dk, som er første skridt på vejen til en samlet indgang til det offentlige for den enkelte borger.

I 2008 går næste version i luften, og 2012 er sidste frist for de enkelte myndigheder for at komme på.

68 procent savner borgerside
En undersøgelse, som Userneeds har lavet for Computerworld, viser, at hele 68 procent af danskerne, savner en central personlig webside, hvor de kan få adgang til deres oplysninger hos det offentlige. Men det har altså lange udsigter.

Den norske stat er allerede ved at være klar med første udgave af Minside.no.

Forvaltningsansvarlig for siden, Tor Alsvik fortæller, at projektet er klar til lancering allerede inden for de næste måneder.

- Vi har været meget tidligt ude, siger Tor Alsvik og forklarer, at nordmændene regner med at kunne afslutte projektet i 2009.

To faser
I Danmark er borger.dk-projektet delt i to faser. Første fase er borger.dk, som går i luften til nytår.

Her mener kontorchef Natascha Dexters, at mens nordmændene er længere fremme, så har Danmark valgt en bredere løsning.

- De er helt klart længere med Minside.no, men de har ikke bredden med. Det har vi, siger Natascha Dexters med henvisning til, at den danske portal allerede fra begyndelsen af projektet er lavet i et formelt samarbejde med kommunerne.

Hun mener, at borger.dk allerede fra nytår vil kunne give borgerne en merværdi i forhold til i dag.

- Du får med det samme en mere handlingsrettet side, som viser, hvad du kan bruge siden til, siger hun. Dermed håber hun, at en del af borgernes høje forventninger kan indfries.

Lang deadline fornuftig
På længere sigt mener Kim Viborg Andersen, professor ved institut for informatik ved Copenhagen Business School, at det er fornuftigt, at der er sat en lang deadline for projektet.

Han tror, at det kan være svært at nå det.

- Hvis man ser seks år tilbage, så er det ikke meget man har opnået, lyder det drillende fra professoren.

Hos Den Digitale Taskforce forklarer Lars Frelle-Petersen, at der er mange delprojekter, som skal være færdige inden 2012.

- Der er nogle omfattende projekter, vi venter på, kommer på plads. Vi vil sikre os, at back-office også kommer på plads. Det er ikke bare udstillingsvinduet, som skal på plads, siger han.

Bliver svært at nå
Han forklarer, at det sagtens kan blive svært at få alt klar til 2012.

Han nævner de elektroniske patientjournaler som et eksempel på, at nogle områder vil være svære at få med.

- Det er en tidsfrist, som nogle synes er uambitiøs, og andre synes den er hård, konstaterer Lars Frelle-Petersen

Han forklarer, at en ny digital strategi skal være med til at finde veje til at få myndighederne til at leve op til tidsfristerne. Han nævner blandt andet gabestoks-metoden.

Flere af projekterne er afhængige af, at kommunerne bliver klar. Kommunerne oplever allerede nu, at borgerne vil have adgang til egne oplysninger.

Læs mere i fredagens trykte udgave af Computerworld:
- Kamp om at være borgernes første klik
- Danskernes holdning til fælles offentlig borgerportal




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.