It-folk vil afsløre brist hos Apple hver dag i en måned


Publiceret d. 20. december 2006 kl. 15.06


Annonce:
 
ANNONCE:
 
To sikkerheds-eksperter vil hele januar dagligt afsløre et sikkerhedshul i et af Apples produkter, skriver IDG News Service.

Det sker som led i en happening, der ifølge de to it-folk skal sætte fokus på sikkerhedsproblemer i Apples produkter, lyder det.

- Nogle af sårbarhederne vil være alvorlige, mens andre ikke vil være farlige, lyder det til IDG News Service fra den ene af fejlfinderne, en hacker ved navn LMH, som ønsker at være anonym.

Den anden er Kevin Finisterre, der også arbejder med it-sikkerhed.

De to it-folk vil i januar gennemtrawle både Mac OS X-kernen, Safari, iTunes, iPhoto og Quick Time.

LMH har tidligere stået bag lignende projekter, hvor han blandt andet i en måned dagligt har afsløret et sikkerhedsproblem i en browser eller i en kerne.

Apples computere regnes generelt for at være mere sikre end Windows-pc'er, men flere sikkerhedseksperter mener ikke, at omdømmet skyldes, at Apple er bedre til at håndtere sikkerhedsproblemer.

Det skyldes snarere, at Apple-computere ikke er nær så udbredte, samt at mange hackere skræmmes væk af Mac OS X's mere sikre Unix-kerne, skriver IDG News Service.

Også Oracle har været i søgelyset, da der fornylig var en "Week of Oracle bugs" under opsejling. Projektet blev skrinlagt, fordi manden bag, Cesar Cerrudo, blev klar over, at det kunne skade forholdet mellem Oracle og en af hans kunder.

Apple er imidlertid godt tilfreds med projektet.

- Vi er kun glade for feedback om tiltag, der kan forbedre sikkerheden på Mac, siger Apple-talsmand, Anuj Nayar til IDG News Service.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified "yes"....

Mindre virksomheder uden stærk it-sikkerhed er attraktive mål for internettets trusler. Få her...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.