Medieselskaber går efter mobilt indhold

I USA ser man en stigende tendens til, at medieselskaber går efter den store omsætning, der er på mobilmarkedet. I Nordens største mediekoncern, Egmont, er man allerede godt i gang med mobile services.

Flere medieselskaber inklusive MySpace og MTV vil ind på det voksende mobiltelefonmarked for indhold og tjenester. Det skriver Financial Times.

Ved at fokusere på indhold og tjenester håber selskaberne på at kunne konkurrere på andre parametre end den traditionelle samtale-pris.

MySpace indgik således for en måneds tid siden en aftale med USA's største operatør, Cingular, der giver MySpace-kunder ret til at se og skrive i egne profiler samt sende billeder og beskeder over telefonen.

Men der vil potentielt kunne opstå problemer i afklaringen af, hvordan omsætningen skal fordeles mellem operatører, teleselskaber og medieselskaber.

- Den mobile forretningsmodel er på vej til at blive mere flydende, siger Chris DeWolfe, som er medstifter og chef for MySpace, til Financial Times.

Han påpeger, at forretningsmodellerne vil skifte fra selskab til selskab, fra land til land og så videre.

- Nogle vil have reklamebaserede applikationer, og andre vil kræve et månedligt abonnement, mens andre igen vil opkræve betaling for den mængde, som folk downloader, siger han.

Sammensmeltning af mobiltelefon og net

Også i Danmark ser man et stadig større mobilsalg fra medieselskaberne.

Nordens største mediekoncern, Egmont, har længe været på markedet. Men selskabet ønsker ikke at sælge blindt ud af ringetoner og mobil-logoer.

- Konkurrencen inden for for eksempelvis ringetoner er alt for hård. Samtidigt har vi nogle etiske regler, som vi ikke ønsker at gå på kompromis med. Men vi har i forvejen stærke brands. Og dem ønsker vi at styrke ved at tilbyde mobilt indhold, siger Per Fisker, udviklingschef, Egmont Serieforlaget.

Han peger på, at Egmont Serieforlaget især fokuserer på, at det mobile indhold helst skal smelte sammen med både forlagets produktportefølje og ikke mindst selskabets hjemmesider.

- Der er ingen tvivl om, at medierne smelter sammen. Og vi kan bruge mobiltelefonen til eksempelvis, at vores brugere køber sig til flere services eller rettigheder online, siger Per Fisker.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job