Danske net-udbydere holder skarpt øje med Fon

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 4. januar 2007 kl. 07.00 | Antal kommentarer (3)
 
ANNONCE:
 
De største danske internetudbydere holder et vågent øje med WiFi-netværket Fon, hvor medlemmerne deler deres internetforbindelser med hinanden.

Fon er efterhånden til stede i det meste af verden med omkring 50.000 hotspots.

I november indtog netværket så Danmark og annoncerede ved den lejlighed blandt andet, at man ville uddele 50.000 gratis routere her i landet, for at få netværket skudt i gang.

Konceptet, hvor de såkaldte Foneros deler deres internetforbindelser med hinanden, er ikke faldet i god jord hos internetudbyderne, for delingen er i strid med de abonnementsbetingelser, som kunderne har skrevet under på.

- Helt generelt er det vores vilkår, at de forbindelser, man køber, er individuelle eller husbestemte forbindelser, og dem må man ikke dele, lyder det fra Jesper Bjerre, Markedsdirektør TDC

Kan lukke forbindelsen
Han vil ikke komme nærmere ind på, om TDC har skredet ind over for Fon-medlemmer, men afviser ikke, at kunder kan få lukket forbindelsen, hvis de bryder aftalevilkårene.

- Vi har desværre misbrugssager fra tid til anden, hvor det blandt andet sker, at der er nogen, der deler deres forbindelser, og der har vi i meget få tilfælde måttet rette henvendelse til kunden og i de meget grove tilfælde også afbrudt samarbejdet, siger Jesper Bjerre.

Han understreger, at det endnu ikke er noget alvorligt problem for TDC, men at man naturligvis følger udvikling. Det samme gør man hos konkurrenterne Cybercity og Telia.

- Det er helt klart ikke tilladt at dele sin forbindelse. Vi kigger i øjeblikket på det for at se, hvor udbredt det er, og hvis vi opfatter det som et problem, så skrider vi ind. Men indtil videre afventer vi, siger Rune Fick Hansen, pressechef i Telia.

- Det er problematisk for os, for som almindelig kunde i Cybercity skriver du under på nogle vilkår - blandt andet, at du ikke må dele din forbindelse. Så det er da klart noget, vi ser på, hvordan vi skal forholde os til, forklarer Peter Glüsing, der er pressechef i Cybercity.

Tele2 ser intet problem
Hos Tele2 har administrerende direktør Thomas Nistrup en noget anden holdning til Fon og deling af internetforbindelser.

- Det har vi ikke tænkt os at gribe ind over for. Folk betaler for deres abonnement, og så må det jo være deres sag, hvad de bruger forbindelsen til. Det vil vi helst ikke blande os i, så vi har ikke tænkt os at leje politimænd, og der bliver ikke noget dyneløfteri herfra, siger han.

Hos TDC peger Jesper Bjerre på, at man generelt ikke blander sig i, hvad kunderne bruger forbindelserne til, men at det kan være nødvendigt i de ekstremt grove tilfælde.

- Der skal være en god balance. Vi blander os generelt ikke i, hvad folk laver, ligesom postvæsenet heller ikke åbner folks breve. Men i grove misbrugssager tror jeg, at det er i alles interesse, at vi skrider til handling i fællesskab med kunden, siger Jesper Bjerre.

Han peger på, at kunden risikerer, at internetforbindelsen bliver brugt til ulovlige formål, hvis man deltager i Fon-netværket.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra Robert Lang, leder af Fon i Europa, da han holder ferie.


Kommentarer - Debatoversigt


underskrift?
2 indlæg

Hvad med de åbne trådløse netværk?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (5) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...