Ny teknologi kan bane vejen for film-brændere

En ny teknologi holder styr på rettigheder og sikkerhed, hvilket gør det muligt for brugerne at hente film via nettet og selv brænde dem på dvd-skiver.

Sonic Solutions har lanceret Qflix, der er et licensstyrings- og certificeringsprogram, der åbner muligheder for sikker og lovlig brænding af videoindhold på dvd-medier, der kan afspilles på almindelige dvd- og HD-afspillere.

Teknologien tilføjes både medier, software, hardware og indhold, og har til formål at holde styr på sikkerheden, så filmene ikke kopieres eller på anden vis udnyttes ulovligt.

Tanken er, at de Qflix-beskyttede medier kan brændes via computerens almindelige dvd-brænder eller i automater, som kan placeres i videobutikken.

I videoautomaterne kan filmene være downloadet på forhånd, og derved kan man hurtigt og nemt erhverve en kopi af sin yndlingsfilm.

Krypterede skiver

Mediet vil i lighed med mange almindelige dvd-film være forsynet med CSS (Content Scramble System), der skal sikre, at filmen ikke kan afspilles i uautoriserede afspillere.

Herudover vil filmselskaberne have mulighed for at tilføje mere avancerede DRM-løsninger, der eksempelvis kan definere antallet af kopier som brugeren må brænde.

Både den dvd-skive, som filmen skal brændes på samt hardware og software, der håndterer processen skal understøtte Qflix, der vil blive solgt som et licensprodukt.

Teknologien vil således stilles til rådighed via licenser, der kan købes af videotjenesteudbyderne samt producenter af lagermedier, dvd-brændere og software-producenter.

Produkterne er på vej

Medieproducenten Verbatim har allerede en Qflix-certificeret dvd-skive på vej, og en enkelt usb-brænder fra producenten Plextor er ligeledes klar til den nye teknologi.

Flere brændere kan opgraderes til at understøtte Qflix via en firmware-opdatering.

På indholdssiden understøtter videotjenesten Movielink indhold, der er beskyttet af teknologien.

Det har længe været et ønske fra filmselkaberne at få bedre distributionsmuligheder, specielt til de lidt mindre titler. De fysiske butikker har nemlig kun plads til en brøkdel af de film, der udgives hvert år.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos