Telebranchen opruster til krig om internettet


Publiceret d. 12. januar 2007 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Ring uden at betale en øre for det og download masser af gratis indhold. Internettet er i færd med at undergrave telebranchens traditionelle forretningsmodeller.

Men en ny bølge af IP-baserede netværk, de såkaldte Next Generation Networks, skal bringe teleselskaberne tilbage i offensiven.

Den britiske fastnetgigant British Telecom har lanceret det internationalt mest ambitiøse bud på et næste generations IP-netværk med sit 21st Century Network - også kaldet 21CN - der skal tilslutte 30 millioner kunder over de næste år.

Dyrt, men dejligt
- Vi skaber et enkelt sammenhængende IP-netværk, hvor vi i dag alene i Storbritannien har 16 forskellige netværk, siger Daryl Dunbar, BTs direktør for indholdstjenesterne på det nye net, til Computerworld.

- 21CN samler det hele på en platform, reducerer omkostningerne og leverer produkterne hurtigere, fortæller Daryl Dunbar.

Prisen for projektet er mere end 100 milliarder kroner, men der er til gengæld rationaliseringsgevinster på op til 10 milliarder om året, forventer BT.

Historisk chance
De nye net giver samtidig teleselskaberne en historisk chance for at genvinde initiativet i kampen om at forme fremtidens IP-baserede kommunikation i skarp konkurrence med internetselskaber som Google og Skype.

Der bliver tale om en slags 'klodernes kamp' - for den nye generation af netværk befinder sig lige i snitfladen mellem to principielt forskellige typer netværksorganisation, siger John Horrocks, konsulent for den britiske regerings handelsministerium, Department of Trade and Industry.

- Det er en slagmark, hvor den gamle verden af teleoperatører tørner sammen med internettets nye verden, siger John Horrocks til Computerworld.

Globalt kapløb
Med sit net har BT lagt sig i spidsen i teleselskabernes globale netværks-kapløb. Men også i Norden er de store teleselskaber i fuld gang med at reagere på de fundamentale ændringer i telebranchen.

- Om 10 år er der ingen traditionel fastnettelefoni, kun mobiltelefoni og IP-telefoni. Om 10 år har vi heller intet traditionelt tv. Der vil alt tv gå over internettet. Om 10 år er it og telekommunikation også for længst flyttet sammen indenfor virksomhederne på en internetbaseret infrastruktur, siger Anders Igel - øverste chef for TeliaSonera - i et interview med Computerworld.

Store forandringer
Det kræver fundamentale forandringer i den måde hvorpå teleselskaberne arbejder og i de produkter de tilbyder.

- Vi er i gang med at skabe et nyt selskab, siger Anders Igel. - Det drejer sig om, at vi udskifter de fleste af vores produkter. Næsten alle, faktisk. Vi ombygger vores produktionsapparat, som leverer tjenesterne. Og samtidig må vi omlægge kompetencerne hos en stor del af personalet, siger Igel.

Læs mere om de revolutionerende nye IP-net samt hele interviewet med Anders Igel, øverste chef for TeliaSonera, i avisen Computerworld fredag.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Se hvordan de mest professionelle IT organisationer bruger SolarWinds Orion til at overvåge og...

Vil du vide hvorfor mere end 40% af danske kommuner bruger SolarWinds til at overvåge,...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.