IDC: Danmark mangler 6.200 it-medarbejdere

Danmark er et af de lande i Europa, hvor manglen på it-medarbejdere er størst. Det vurderer analyseinstituttet IDC, der kun forventer, at situationen bliver værre i 2007.

Det kan næppe overraske nogen, at Danmark akut har brug for arbejdskraft i it-branchen.

Men mens nogle anslår, at der mangler i omegnen af 1.500 medarbejdere, er analyseinstituttet IDC klar til at gå endnu højere.

Det kunne administrerende direktør Per Andersen fortælle, da han ved IDC Directions-konferencen i København tirsdag fremlagde resultatet af en IDC-undersøgelse fra december.

I den rapport anslår IDC, at der mangler omkring 6.200 it-medarbejdere herhjemme.

Det sætter sine spor i landets virksomheder, fortalte Per Andersen.

- Jeg har hørt historier om virksomhedsledere, der kiggede i postkassen hver morgen og håbede, at der ikke var en stor ordre, for så fik de leverance-problemer, sagde han.

Medarbejdermangel koster én milliard

Ifølge IDC's beregninger går danske virksomheder glip af cirka én milliard kroner i omsætning om året på grund af problemer med at ansætte alle de medarbejdere, de har brug for.

IDC vurderer, at 2.200 af medarbejderne mangler hos it-branchevirksomhederne, og de resterende 4.000 leder landets store virksomheder efter til at bemande deres it-afdelinger.

Rapporten bygger på interviews med 50 branchevirksomheder og cirka 260 store virksomheder, omkring deres syn på arbejdskraftsituationen.

Skader konkurrenceevnen

- Det er interessant, når branchen har nogle udfordringer, men det har nogle langtrækkende konsekvenser, når vi snakker om, at de danske virksomheder ikke kan få lavet de ting, som de gerne vil, sagde IDC's direktør.

Han kunne fortælle, at IDC ser en klar tendens til at landets store virksomheder udskyder de projekter, der ellers skulle støtte virksomhederne i deres i ekspansion, som de planlægger i disse tider, hvor økonomien er god.

- De projekter kan de ikke få realiseret i samme udstrækning og inden for samme tidshorisont. Det forringer Danmarks konkurrenceevne i sidste ende, sagde han.

Sammen med Norge er Danmark det land i Norden, der er hårdest ramt af rekrutteringsproblemer, og på europæisk plan forventer IDC også, at Danmark vil toppe listen.

Det bliver værre i 2007

På trods af projekter som it-natten, der løb af stablen tidligere i januar, ser Per Anderen ikke nogen umiddelbar løsning på it-branchens problemer.

- Vi tror ikke tror på, at situationen vil ændre sig markant til det bedre i løbet af 2007. Hvis der sker nogle ændringer, så tror vi egentlig, at det bliver til den dårlige side, så vi mangler endnu mere arbejdskraft, når vi når slutningen af 2007, sagde han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S