Interflora.dk dufter af penge

Webchamp 2007: Blomstervirksomheden Interflora sælger nu flere buketter online end i de fysiske butikker. Manden bag hjemmesiden er nomineret som årets webmaster i kategorierne E-handel og Produktpræsentation.

Interflora.dk er stedet, hvor forelskede par kan bestille blomster til levering hos hinanden. Og det er tilsyneladende en succes.

I hvert fald sælger Interflora mere online end i de fysiske butikker, der er tilknyttet.

Nu er manden bag virksomhedens webindsats blevet hædret med en nominering som årets webchamp i hele to kategorier, nemlig E-handel og Produktpræsentation.

Interflora.dk blev lanceret i det nuværende design for cirka 7 år siden, men er i øjeblikket ved at blive totalt redesignet.

Virksomheden består af i alt 10 medarbejdere, og ifølge Jan Oppermann, markedschef for Interflora.dk, er det en styrke, at der kun er få mand involveret i projektet. Det betyder nemlig, at der er kort vej fra ide til handling.

Webdesigneren

Jan Oppermann, der har en mastergrad i computermedie og kommunikation, står for designet af Interflora.dk, lige som han også har det overordnede ansvar for virksomheden på nettet.

Han bruger omkring halvdelen af sin tid på at arbejde med hjemmesiden, og inspirationen henter han blandt andet fra usability-eksperterne Steve Krug og danske Jakob Nielsen.

Derimod kigger han ikke så meget på andre hjemmesider for at få gode ideer, men holder mere øje med hvordan Interflora.dk helst ikke skal se ud.

I øjeblikket er Interflora ved at lave et helt nyt layout, eftersom det nuværende design stammer helt tilbage fra 1999-2000.

Hvornår det nye design præcist bliver lanceret, kan markedschefen desværre ikke oplyse, men det skulle være lige på trapperne.

Fire hurtige spørgsmål

Computerworld har spurgt Jan Oppermann om, hvad der er godt webdesign i hans øjne og hvilken hjemmeside, der er hans egen personlige favorit.

Hvad er den bedste feature ved Interflora.dk?
- Det er helt klart vores brugervenlighed i købsprocessen. Vores kunder er i hvert fald glade for den.

Hvilken feature ville du gerne ’stjæle’ fra et andet site?
- En rar ting ville være, at vores kunder kan få en tilbagemelding på sms eller mail, når buketten er leveret.

Men det er en omfattende sag, da vi jo har 488 butikker, som leverer vores buketter i Danmark. Men det er en ting, som vi går og overvejer, hvordan vi kan løse bedst muligt.

Hvad er din favoritside på nettet?
- Det er nok dr.dk. Jeg kan godt lide at læse nyhederne, og jeg synes også, at de har meget godt til børn. For eksempel videoklip fra Store Nørd og Lille Nørd.

Hvad kan blive bedre ved Interflora.dk?
- Vores layout. Vi er faktisk ret langt med et nyt layout, men det mangler en ansigtsløftning.

Vi skal i gang med en række brugertest for blandt andet at teste købsflowet i den nye shop. Vi har ændret det en smule, så det bliver mere lækkert og nytænkende, men forhåbentligt ikke så meget, at navigationen bliver sværere.

Computerworld præsenterer i perioden op til Webchamp 2007 alle de nominerede websites i kategorierne Forståelighed, E-handel, Produkpræsentation, Dialog, Navigation og Særprisen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura