Gorbatjov bønfalder Gates i russisk piratsag

Michail Gorbatjov kommer en russisk skolelærer til undsætning. Microsoft har anklaget læreren for pirateri, og underviseren kan blive sendt til Sibirien, hvis det viser sig, at han er skyldig.

Den forhenværende sovjetiske supermagtleder, Michail Gorbatjov, trygler på sin hjemmeside Microsofts Bill Gates om storsind i en sag om pirateri på russiske skolecomputere. Det skriver BBC.

Knæfaldet sker, efter at Microsoft har sagsøgt den russiske skolelærer Alexander Ponosov for at have distribueret ulovlige Microsoft-software til en værdi af omkring 60.000 kroner på den lokale skoles computer.

I brevet stilet til Bill Gates skriver Gorbatjov blandt andet, at han har den største respekt for Microsofts arbejde og princippet for intellektuelle rettigheder.

- Men i den denne sag vil vi bede dig om at vise barmhjertighed og frafalde anklagen mod Alexander Ponosov, lyder det ifølge BBC på Michail Gorbatjovs hjemmeside.

Præsidenten Putin også indblandet

Sagen har fået stor mediebevågenhed i Rusland på grund af, at Alexander Ponosov erklærer sin uskyld og forklarer, at han har købt brugte computere med den ulovlige software installeret.

Sagen har sågar fået præsident Putin på barrikaderne. Han forstår ikke, hvorfor Microsoft afkræver, at Alexander Ponosov skal afsone fængselsstraf

- At tage nogen for at købe en brugt computer og true ham med fængsel er fuldstændig nonsens – ja, totalt latterligt, siger han til cnet.com.

I steder henviser præsidenten til, at Alexander Ponosov har købt computerne i god tro.

Alexander Ponosov står i ifølge den russiske lovgivning i værste fald til et ophold i et sibirisk fængsel.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS