Danske kodekarle vil gøre softwareudvikling sjovere

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 6. februar 2007 kl. 14.35
 
ANNONCE:
 
Iværksættervirksomheden Mutual Satellites har opfundet et værktøj, som kan gøre hverdagen lidt sjovere for softwareudviklere.

Mutual Satellites er inspireret af klagesangen blandt mange softwareudviklere.

De sukker efter et produkt, som kan gøre det lettere og hurtigere at rette fejl og foretage banale ændringer i kodelinjer.

- Softwareudviklere bruger meget tid på at gennemføre én ændring, eksempelvis på at tilføje et enkelt indtastningsfelt i alle kodens lag, siger Lars Thorup, stifter og administrerende direktør for Mutual Satellites.

- Ved hver ændring er der risiko for fejl, og det tager tid fra den indviklede og sjove del af programmeringen, fortsætter han.

Udviklet til Visual Studio
I første omgang kan Mutual Satellites bruges af de godt 25 procent af verdens programmører - der findes otte millioner på verdensplan - som anvender udviklingsmiljøet Microsoft Visual Studio.

På sigt er det meningen, at produktet også skal kunne anvendes til andre programmeringssprog og udviklingsmiljøer.

Mutual Satellites' værktøj fungerer som et plugin til Microsoft Visual Studio.

På en ekstra fane får softwareudvikleren en grafisk model over koden. Herfra kan han ændre navngivning, tilføje nye felter, ændre relationer med mere. Når udvikleren skifter tilbage til koden, så er alle ændringer gennemført, og han kan frit arbejde videre med koden og senere skifte frit mellem kode og model.

Baseret på Model Driven Development
- Værktøjet virker ligesom Outline View i Microsoft Word. Udvikleren ser ikke hele teksten, men kun en indholdsfortegnelse, som han kan redigere i. Når udvikleren skifter tilbage til normal view igen, er alle ændringer gennemført i selve teksten, fortæller Lars Thorup.

Mutual Satellites' produkt er baseret på principperne bag Model Driven Development (MDD), som efterhånden har været kendt i en del år. Softwareudviklere verden over er ret enige om, at udviklingen kun kan blive mere effektiv gennem øget anvendelse af modeller.

Men hidtil har MDD-værktøjer haft begrænset udbredelse, blandt andet fordi de ofte kun virker på ét programmeringssprog eller blot til at tegne og ikke redigere kode.

- Den manglende udbredelse hænger tæt sammen med, at mange MDD-værktøjer har en række ulemper i dag. Nogle af dem binder eksempelvis softwareudvikleren for snævert til modelleringssproget. Det betyder, at de får generet en masse kode, man ikke kan pille i bagefter, og så er man jo lige vidt, siger Lars Thorup.

Venter på amerikansk patent-svar
Lars Thorup går i øjeblikket og venter spændt på svar fra de amerikanske patentmyndigheder. Selskabet fik i fjor bekræftet, at dets opfindelse virkelig var ny hos Patent- og Varemærkestyrelsen. Derfor indsendte det en patentansøgning til de amerikanske myndigheder i marts 2006.

- Vi fik hjælp til at skrive en patentansøgning for at beskytte ideen. Vi fik samtidig at vide, at der ville vare omkring et års tid, før vi fik et svar, så det er lige på trapperne, siger Lars Thorup.

Han er godt klar over, at én ting er et originalt produkt og patenter. Noget helt andet er at tjene penge på opfindelsen. Men her er Lars Thorup optimistisk.

- Vi kan se på leverandører af andre programmeringsværktøjer, at det kan lade sig gøre at tjene penge på dette marked. Selvom selve Visual Studio er relativt billigt, bliver supplerende udviklingsværktøjer solgt for mellem 1.000 og 10.000 kroner per bruger, siger Lars Thorup.

Han fortæller, at Mutual Satellites som udgangspunkt vil tage 5.000 kroner per bruger af udviklingsværktøjet, og han forventer at nå break-even, når 4.000 softwareudviklere har købt værktøjet.

Succes afhænger af patent-svar
- Vores vision er at blive verdens førende leverandør af MDD-værktøjer, og når det lykkes, så er en oplagt exit-mulighed salg til en af de store softwareleverandører. Andre MDD-huse er blevet handlet for op til 100 millioner kroner i de seneste par år, siger Lars Thorup.

Han fortæller, at selskabet har haft en del samtaler med virksomheder, der gerne vil afprøve Mutual Satellites i et pilotprojekt, og potentielle investorer i Danmark og Silicon Valley. Det hele står og falder med patentansøgningen.

- Både pilotkunderne og investorerne venter lige så spændt som jeg på svar fra US Patent Office. Får vi patentet, så kører det, siger Lars Thorup.

Mutual Satellites var blandt de 10 danske it-iværksættere, som kvalificerede sig til finalen om Edison-prisen 2007. Computerworld præsenterer i den kommende tid alle de nominerede selskaber og deres produkter.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (10) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Hos CIT er vi specialister i IT dokumentation. Specialister i hvordan IT dokumentation...