Norsk rapport kritiserer DAB-kvalitet


Publiceret d. 7. februar 2007 kl. 09.30 | Antal kommentarer (4)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
DAB-radio har et uskarpt stereobillede og en ulden diskant.

Det mener Sverre Holm, som i en forskningsrapport fra Institut for informatik ved Oslo Universitet har analyseret frekvensområdet og stereobredden på de stadigt mere populære DAB-radioer, skriver forskning.no.

Konklusionen er ifølge Sverre Holm, at musik købt hos iTunes leverer bedre lyd end selv DAB-kanaler med klassisk musik.

Kodning påvirker lyden
Forskeren har udført måling af frekvensspekteret på en almindeliglig DAB-radio, men han har ikke målt signalet fra senderne før og efter, signalet blev kodet. Alligevel mener han, at frekvenskurven viser, hvordan kodningen påvirker lydsignalet.

De fleste radiosignaler udsendes over DAB med en bitrate på 128 kilobit i sekundet. Og det er ifølge Sverre Holm en kvalitet, som er dårligere end det traditionelle FM signal.

Ifølge rapporter fra den internationale organisation Audio Engineering Society udført i 1998 vil de fleste DAB-kanaler lyde irriterende.

I rapporten får især den norske pendant til DR P3 kritik for dårlig lydkvalitet, fordi målgruppen består af krævende musikbrugere, som desuden er yngre og derfor har gode ører.

Pladsmangel på frekvensbånd
Når problemet med den dårlige lyd overhovedet eksisterer, skyldes det først og fremmest, at der ikke plads til så mange DAB-kanaler på frekvenserne, fordi den gamle standart for lydkomprimering kun tillader et vist antal.

Hvis man indførte nyere teknik som eksempelvis MP3 eller AAC, ville der blive plads til langt flere kanaler med bedre lydkvalitet på kanalerne.

Afviser kritikken
Hos DAB Danmark afviser formand Poul Samsøe, underdirektør i DR, den norske kritik.

- Det er selvfølgelig en balance mellem at give meget indhold eller at sende i en absolut optimal kvalitet.

Ifølge Poul Samsøe finder folk i både Norge, Danmark og England en bitrate på 128 kilobit i sekundet glimrende.

- Markedet har vist, at folk fuldt ud accepterer, at vi sender med 128 kilobit i sekundet til mainstream-kanaler. Betydeligt mindre hvis det er talekanaler, og lidt mere hvis det er krævende musik, siger Poul Samsøe.

Samtidig understreger han argumentet ved at pege på danskernes storindkøb af mp3-afspillere, som benytter langt lavere bitrates end DAB.

Godt nok, men kan være bedre
- Vi siger ikke, at kvaliteten ikke kan være bedre. Hvis vi var et land, som skulle starte på DAB om to år, så ville jeg givetvis foreslå, at man startede på en nyere lydkodning, siger Poul Samsøe.

Men den slags har ifølge formanden lange udsigter herhjemme.

Der er nemlig ingen planer om at skifte lydkodningen ud i Danmark i det næste lange stykke tid, understreger Poul Samsøe.




Kommentarer - Debatoversigt


Godt udbud...
3 indlæg

DAB, lydkvalitet og pædagogik
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Fuld projektkontrol Opnå fuld kontrol med dine projekter, hvor såvel dokumentation, vidensdeling...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.