Software-iværksætter vil sikre firmaers SOA-eventyr


Publiceret d. 7. februar 2007 kl. 16.30


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

Leverandører og it-afdelinger verden over har store forventninger til en af tidens hotteste trebogstavskombinationer: SOA, eller Serviceorienteret Arkitektur.

Men SOA er uhyre kompleks at håndtere, da infrastrukturen er stykket sammen af komponenter fra forskellige service- og indholdsleverandører.

Sikkerhed, adgangskontrol og brugerrettigheder er nogle af de områder, der giver it-cheferne grå hår i hovedet.

Det har iværksættervirksomheden Safewhere tænkt sig at gøre noget ved.

Flytter adgangskontrol til infrastrukturen
- Vi har udviklet to infrastruktursoftware-produkter, som til sammen groft sagt flytter håndteringen af adgangskontrol fra applikationerne og over i infrastrukturen, siger Niels Flensted-Jensen, medstifter og administrerende direktør for Safewhere.

Det første produkt er Safewhere Token Service, der lader medarbejdere og systemer samarbejde uafhængigt af, hvor de er autentificeret.

Tokenet rummer en række oplysninger om, hvilke rettigheder brugerne har i organisationen, og det kommunikerer med organisationens forskellige brugerdatabaser.

Udvikler skal ikke tænke på adgangskontrol
Det andet produkt er Safewhere Authorization Services, som bygger oven på tokenet. Dette produkt gør det muligt at styre og tjekke adgangsrettigheder til en organisations ressourcer.

- Safewhere kan eksempelvis tjekke, om en bankrådgiver har lov til at udstede et lån på over 300.000 kroner, når han kalder bankens service til udstedelse af lån. Softwaren tjekker rådgiverens rettigheder, som er indeholdt i det udstedte token, og hvis han består testen, så bliver kaldet sendt videre til servicen, siger Niels Flensted-Jensen.

Det betyder, at organisationen kan indføre systemet uden at ændre koden i de services, de allerede har. Safewhere bliver så at sige usynlig over for udvikleren, der slipper for at tænke på adgangskontrol, når han udvikler en ny tjeneste. Ifølge Niels Flensted-Jensen er det et af produktets stærkeste sider, men lige så væsentligt er det, at det er nemt at installere.

- Vi kan komme på plads i organisationens infrastruktur uden store omlægninger er nødvendige, siger Niels Flensted-Jensen.

Safewhere går i første omgang efter at etablere sig på det danske marked, men selskabet har tænkt globalt fra dag ét.

- SOA er ikke kun hot i Danmark, men i hele verden, og vores produkt kan bruges over alt, så vi går absolut også efter international ekspansion, siger Niels Flensted-Jensen.

Frisk kapital skudt ind i firmaet
Safewhere blev stiftet i maj 2006, så det har endnu ikke fejret dets første fødselsdag. Alligevel har selskabet dets første tre kunder på plads, heriblandt pensionsselskabet SEB Pension.

For nylig skød investorer, heriblandt Seed Capital, mellem to og fire friske millioner kroner ind i selskabet.

- Pengene skal bruges til at videreudvikle vores produkt og til en række markedsføringstiltag. Vi er i dag seks medarbejdere, men vi er ved at finde nogle flere. Jeg regner med, at vi er en 10-15 stykker om et halvt års tid, siger Niels Flensted-Jensen.

Han fortæller, at Safewhere er ved at søge patent på dele af selskabets teknologi, men at der kan gå lang tid, før det falder på plads. Alligevel frygter selskabet ikke, at et af de store softwarehuse stjæler dets idé.

- Vi har et godt samarbejde med de store softwarehuse, og markedet for vores produkter er stadig småt, hvorimod de store primært arbejder på bredere løsninger, så vi frygter ikke at blive tromlet ned lige nu, siger Niels Flensted-Jensen.

Safewhere var blandt de 10 danske it-iværksættere, som kvalificerede sig til finalen om Edison-prisen 2007. Computerworld præsenterer i den kommende tid alle de nominerede selskaber og deres produkter.



Alle artikler om:
SOA, Edison-Prisen, Iværksætteri, Udvikling


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
HP Business Technology Optimization (BTO) er en portefølje af integreret software, der hjælper...

Oracle WebLogic Suite 11g er en ny, væsentlig udgivelse af den kerneinfrastruktur, der...

It-afdelinger har - ligesom mainframe-miljøer - traditionelt været stærk centraliserede med fokus...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.